شبکه اطلاع رسانی اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران: نفت روز جمعه موفق شد اندکی افزایش پیدا کند با این همه برای سومین هفته متوالی کاهش یافت. بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ژوییه در بازار نیویورک ۱۹ سنت یا ۰٫۴ درصد رشد کرد و در ۴۵٫۸۳  دلار در هر بشکه بسته شد. آیا روند نزولی نفت تشدید می شود؟

نفت برنت برای تحویل در اوت در بازار لندن ۲۹ سنت یا ۰٫۶ درصد افزایش پیدا کرد و در ۴۸٫۱۵  دلار در هر بشکه بسته شد. آماری که روز جمعه از سوی گروه بیکرهیوز منتشر شد، نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا برای بیست و یکمین هفته متوالی افزایش یافته و بازار را نسبت به استمرار اشباع عرضه نفت نگران نگه داشت.

به گفته تروی وینسنت، تحلیلگر نفت در شرکت کلیپر دیتا، بازارهای نفت روز جمعه که رکورد پایین اوایل مه دوباره تست شد، شاهد اندکی علاقه خرید بودند اما نفت وست تگزاس اینترمدیت پیش از بهبود قابل توجه، سطح ۴۳ دلار را برای حمایت تست کرد. با وجود سطح بالای ذخایر جهانی و رشد صادرات در شمال و غرب آفریقا، آمار چندانی برای خارج کردن قیمتها از روند نزولی ندارد.

این حقیقت که تولید آمریکا در سال جاری حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده، عامل عمده ای در محدود کردن رشد قیمتها بوده است زیرا رشد تولید، تعهد اوپک برای کاهش تولید ۱٫۲ میلیون بشکه در روز تولید را تحت الشعاع قرار داده است. بعلاوه تردیدهایی نسبت به موثر بودن توافق کنونی میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک وجود دارد که بر قیمتها تاثیر منفی گذاشته است.

نفت روز چهارشنبه پس از اینکه اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته به میزان ۳٫۳ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است، به شدت کاهش پیدا کرد.شرکت انرژی اسپکتس می گوید اوپک برای کاهش اشباع عرضه جهانی در بحبوحه رکورد بالای تولید آمریکا، علاوه بر تولید، باید صادراتش را نیز کاهش دهد.

از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات روز جمعه ابتدا با کاهش  مواجه شد اما روند حرکت را تغییر داد و به سوی سطح ۴۶ دلار بهبود یافت. سطح ۴۶ دلار مقاومت قابل توجهی دربردارد که باعث می شود بازار از صعود بازمانده و به روند نزولی ادامه دهد. با اینهمه پایین سطح ۴۵ دلار همچنان اندکی حمایت عرضه خواهد کرد و این مسئله ممکن است باعث نوسان شود.

بازار می تواند از این سطح بهبود پیدا کند اما به دلیل تداوم اشباع عرضه، وضعیت این بازار منفی خواهد بود. تحلیلگران فنی معتقدند بالای سطح ۴۷ دلار که پیش از این حمایت قابل توجهی را عرضه می کرد، سقف این بازار را تشکبل می‌دهد و نوسان زیادی در بازارهای نفت وجود خواهد داشت.

به نظر می رسد در بازار برنت، حرکتهای افزایشی کوتاه مدت بهترین فرصت برای فروش است به خصوص زمانی که بازار به سطح ۴۹ دلار نزدیک می شود. اگر پایین سطح ۴۷ دلار شکسته شود، بازار برنت به سطح پایین‌تری سقوط می کند و در حرکت بعدی، رسیدن به سطح ۴۵ دلار را هدف می گیرد. در شرایطی که این بازار در روند نزولی قرار دارد، تمایلی به خرید وجود نخواهد شد مگر اینکه بالای سطح ۴۹ دلار شکسته شود.