نفت روز چهارشنبه در واکنش به انتشار آماری که افزایش ذخایر نفت خام آمریکا را نشان داد، به پایین‌ترین قیمت در حدود یک ماه گذشته سقوط کرد. نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ژوییه در بازار نیویورک ۲٫۴۷ دلار یا ۵٫۱ درصد کاهش یافت و در ۴۵٫۷۲  دلار در هر بشکه بسته شد.

نفت برنت برای تحویل در اوت در بازار لندن ۲٫۰۶ دلار یا ۴٫۱ درصد کاهش پیدا کرد و در ۴۸٫۰۶  دلار در هر بشکه بسته شد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفتی در هفته منتهی به ۲ ژوئن، ۳٫۳ میلیون بشکه افزایش یافت که نخستین افزایش پس از هشت هفته کاهش بود. موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه گزارش کرده بود میزان ذخایر در هفته گذشته ۴٫۶ میلیون بشکه کاهش یافته و تحلیلگران در نظرسنجی “اس اند پی گلوبال پلاتس” پیش بینی کرده بودند ذخایر در هفته گذشته ۳٫۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

مت اسمیت، مدیر تحقیقات کالا در شرکت کلیپر دیتا به مارکت واچ گفت: مجموعه ای از عوامل شامل کاهش فعالیت پالایشگاهی، افزایش واردات و تغییر نفت از ذخایر استراتژیک به ذخایر تجاری، باعث افزایش ذخایر نفت خام شد. ذخایر بنزین هم ۳٫۳ میلیون بشکه افزایش یافت در حالیکه ذخایر میعانات هم ۴٫۴ میلیون بشکه رشد کرد. تولید نفت هفته گذشته ۲۴ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۹٫۳۱۸ میلیون بشکه در روز رسید.

از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات روز چهارشنبه حرکت یکنواختی داشت اما پس از انتشار آمار ذخایر نفت خام آمریکا که بسیار منفی‌تر از حد انتظار بود، ریزش قابل توجهی را تجربه کرد.

در حالیکه تصور می رفت این آمار ۳ میلیون بشکه کاهش را نشان دهند، ۳ میلیون بشکه افزایش را نشان دادند. این تغییر غیرمنتظره نشان داد که اوپک هر اقدامی که صورت دهد، توان کاهش ذخایر نفت را ندارد زیرا آمریکا و کانادا با همه توان در حال تولید نفت هستند و قدرت این سازمان برای کنترل بازار را بیش از گذشته ضعیف می کنند.

تحلیلگران انتظار دارند حرکت افزایشی در مقطع کنونی به فرصتهای فروش تبدیل شود و سطح ۴۷ دلار فوق العاده مقاومتی شود. شکسته شدن پایین سطح ۴۶ دلار بسیار منفی خواهد بود با این همه همیشه احتمال اندکی بهبود وجود دارد.

بازار برنت هم در معاملات چهارشنبه قیمت پایینتری را شکست و به پایین سطح ۴۹ دلار سقوط کرد. اگر بازار به این محدوده بهبود پیدا کند، احتمالا با بازگشت فروشندگان مواجه خواهد شد که مسلما بسیار منفی است. تحلیلگران فنی انتظار دارند این بازار به مرور زمان پایین سطح ۴۸ دلار را شکسته و سپس رسیدن به سطح ۴۵ دلار را هدف بگیرد. در حال حاضر تمایلی به خرید در این بازار مشاهده نمی شود زیرا فشار فروش عظیمی در روزهای اخیر وجود داشته است.