ارزش اسمی چیست؟

عبارات Face Value، Nominal Value، Par Value همگی به معنای ارزش اسمی است. قیمت اسمی سهام قیمتی است که روی سهام نوشته شده و معادل سرمایه تقسیم بر تعداد سهام است. در مورد اوراق قرضه، ارزش اسمی همان مبلغی است که در سررسید به دارندگان اوراق قرضه پرداخت می‌شود.

ارزش اسمی به زبان ساده

ارزش اسمی، در هر کشور بر اساس مقررات آن کشور تعیین می‌شود. قیمت اسمی سهم مبلغی است که در اساسنامه برای هر سهم معین شده و این مبلغ روی ورقه سهم نیز قید می‌شود.

تعیین قیمت اسمی و قید آن روی ورقه سهم هرگز به این معنا نیست که سهم حتماً باید به قیمت اسمی به فروش برسد. بلکه باتوجه به وضع بازار و شرایط شرکت، ممکن است سهام به قیمت‌هایی بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی آن به فروش رود. به طور کلی ارزش اسمی سهم ارتباط مشخصی با قیمت بازار آن ندارد.

حاصل‌ضرب ارزش اسمی هر سهم در تعداد سهامی که شرکت طبق اساسنامه مجاز به انتشار آن می‌باشد، نشان‌دهنده جمع سرمایه یا سرمایه قانونی شرکت می‌باشد. به بیان دیگر ارزش اسمی هر سهم، عبارت است از: سرمایه قانونی ثبت شده شرکت تقسیم بر تعداد سهام آن شرکت.

در مورد اوراق قرضه ارزش اسمی، همان مبلغی است که ناشر اوراق قرضه تعهد می‌کند که در تاریخ سررسید به خریداران اوراق قرضه پرداخت نماید.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۳۶٫۲۰ مگابایت)