بازار خارج از بورس یا OTC چیست؟

بازار خارج از بورس یا فرابورس (OTC) یک بازار غیرمتمرکز است که در آن اوراق بهاداری که در بورس پذیرفته نشده‌اند، معامله می‌گردند. اصطلاح او. تی. سی. (OTC) به سالیان دور که اوراق بهادار آزادانه در اقصا نقاط کشور، در شعب بانک‌ها خرید و فروش می‌شد، اشاره دارد.
بازار OTC یک مکان فیزیکی نیست. در این بازار قیمت‌ها بر اساس مذاکره تعیین می‌شوند و معاملات از طریق شبکه‌های کامپیوتری، تلفن و ایمیل صورت می‌گیرد.

بازار خارج از بورس یا OTC به زبان ساده

کلیه معاملات بازار ثانویه اوراق بهادار، که در بورس انجام نمی‌شود، در بازار خارج از بورس انجام می‌گیرد. این تعریف یک تعریف عام از بازار خارج از بورس است. لیکن در معنای خاص، بازار خارج از بورس، بازاری متشکل از دلالان و کارگزاران اوراق بهادار است که غالباً مذاکرات مربوط به معاملات، به صورت تلفنی انجام می‌شود.
شایان ذکر است که در مفهوم اخیر، بازار خارج از بورس در ایران وجود ندارد. به عبارت دیگر برای این که یک بازار به عنوان بازار خارج از بورس تلقی گردد باید دو ویژگی را به صورت همزمان دارا باشد.
اول این که فاقد مکان فیزیکی بوده و معاملات بر مبنای ارتباطات، شبکه‌های کامپیوتری، تلفن و ایمیل انجام گیرد و دوم این که شرکت‌ها باید برای پذیرش در بازارهای خارج از بورس با الزامات قانونی کمتری نسبت به بازار بورس مواجه باشند.
در حال حاضر بازار فرابورس که در ایران وجود دارد فقط شرط دوم را دارا است. یعنی شرکت‌هایی که شرایط لازم برای پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران را ندارند، می‌توانند در صورت احراز شرایط لازم در بازار فرابورس پذیرش شوند.
به عبارت دیگر تفاوت اصلی بازار بورس با بازار فرابورس در این است که شرکت‌ها برای پذیرش در بورس با قوانین سخت‌گیرانه‌تری مواجه هستند.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۶۱٫۱۲ مگابایت)