بهره چیست؟

بهره، هزینه استقراض پول است. بهره، پولی است که شخص وام‌گیرنده بابت دریافت پول از شخص وام‌دهنده پرداخت می‌نماید. در یک تقسیم‌بندی کلی دو نوع بهره وجود دارد. بهره ساده و بهره مرکب. بهره ساده فقط به اصل پول تعلق می‌گیرد اما بهره مرکب هم به اصل پول و هم به بهره‌هایی که تاکنون پرداخت شده است تعلق می‌گیرد.

مهم‌ترین مواردی که در تعیین نرخ بهره نقش دارند عبارتند از: هزینه فرصت وام‌دهنده، نرخ تورم، ریسک نکول وام گیرنده، سررسید یا مدت زمان بازپرداخت پول و … . در بسیاری از کشورها نرخ‌ها به صورت دستوری توسط نهادهای نطارتی نظیر بانک‌های مرکزی تعیین می‌گردند.

بهره به زبان ساده

بهره، بهای پول قرض گرفته شده است. اگر وام‌گیرنده مبلغی پول برای مدتی معین وام بگیرد، مبلغی را که در آینده باید به وام‌دهنده بازپرداخت کند، معمولاً بیش از مبلغ دریافتی نخستین خواهد بود. این پرداخت اضافی، بهره نام دارد. کسی که پول دارد می‌تواند با پول خود کسب‌و‌کاری راه بیندازد، سرمایه‌گذاری کند یا دارایی‌های مختلفی را خریداری نماید و به طور کلی میزان مطلوبیت زندگی خود را افزایش دهد. وقتی او پول خود را قرض می‌دهد از همه موارد مذکور محروم می‌گردد بنابراین بدیهی است که چنین کاری نمی‌کند مگر این که در ازای قرض دادن پول خود، منفعتی کسب نماید. این منفعت همان بهره پول است. بهره، معمولاً برحسب درصد بیان می‌گردد.

کشورهایی نظیر ایران، سودان و پاکستان مدعی هستند که بهره ثابت را از سیستم بانکی خود حذف نموده‌اند و به جای آن مشارکت در سود و زیان را جایگزین کرده‌اند.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۵۵٫۲۵ مگابایت)

دانلود فایل : بهره | Interest