بیت کوین چیست؟

بیت کوین، یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً یجیتال را بوجود آورده است . از دید کاربر، بیت کوین چیزی بیش از یک اَپ روی گوشی تلفن همراه و یا یک برنامه کامپیوتری که یک کیف پول بیت کوینی شخصی برایش تهیه کرده و به کاربر اجازه می‌دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوین‌ها بپردازد، نیست. برای بیشتر کاربران، روش کار بیت کوین در همین حد است.

در پشت پرده، شبکه بیت کوین، یک دفتر کل عمومی به نام “زنجیره بلاک “را به اشتراک گذاشته است. این دفتر کل شامل تمامی تراکنش‌هایی است که تا‌کنون پردازش شده است و به کامپیوتر کاربر اجازه می‌دهد تا درستی هر تراکنش را بیازماید. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتالی مربوط به آدرس‌های ارسال، محافظت می‌شود و به همه کاربران اجازه می‌دهد تا بر ارسال بیت کوین‌ها از آدرس‌های بیت کوینی خود، کنترل کامل داشته باشند.

افزون بر این، هر کسی می‌تواند تراکنش‌ها را با استفاده از توان محاسباتی سخت‌افزاری که ویژه این کار است، پردازش کرده و برای این سرویس، بیت‌کوین‌هایی را هم به عنوان جایزه بدست آورد. به اینکار اصطلاحاً “استخراج” می‌گویند.

هیچکس مالک شبکه بیت کوین نیست، درست همانطور که هیچکس صاحب تکنولوژی که در ورای ایمیل است، نیست. این کاربران بیت کوین در سراسر جهان هستند که آنرا کنترل می‌کنند. توسعه‌دهندگان بیت کوین اگرچه نرم‌افزار آن را بهبود می‌بخشند ولی نمی‌توانند تغییری را بر پروتکل بیت کوین تحمیل کنند، چرا که هر کاربری آزاد است که نرم‌افزار خود و نسخه‌ای که خود می پسندد را استفاده کند.

بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین، یک پول دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شده است. ایده ایجاد بیت کوین اولین بار توسط فردی به نام “ساتوشی ناکاموتا” مطرح شد. هویت این فرد هنوز هم مشخص نشده است. گفته می‌شود او مالک یک میلیون بیت کوین است. تعداد کل بیت کوین‌ها ۲۱ میلیون است و این یعنی اگر بیت کوین در دنیا رواج یابد و ارزش آن به هزاران دلار برسد “ساتوشی ناکاموتو” به یک ابرقدرت جهانی تبدیل خواهد شد.

بسیاری از فروشگاه‌ها بیت‌کوین را به رسمیت شناخته و شما می‌توانید به جای پول از بیت‌کوین، برای خرید استفاده کنید. همچینین هزینه تراکنش‌های مالی با بیت‌کوین، بسیار پایین‌تر از روش‌های رایج انتقال وجه است. بنابراین شما می‌توانید بدون نیاز به بانک پول خود را در سراسر دنیا جا به جا نمایید. همین امر انتقاداتی را در پی داشته است. مخالفین بیت کوین معتقدند بسیاری از تروریست‌ها با این شیوه تأمین مالی می‌شوند و بسیاری از مفسدین اقتصادی از این سیستم برای پولشویی استفاده می‌کنند.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۵۸٫۶۰ مگابایت)