تثبیت قیمت چیست؟

تثبیت قیمت روشی است برای باثبات نگه داشتن پول یک کشور از طریق ثابت نگه داشتن نرخ ارز آن کشور نسبت به یک کشور دیگر.

این اصطلاح همچنین به خرید مقدار زیادی از دارایی‌های پایه نظیر کالا یا اوراق بهادر در زمان نزدیک شدن به تاریخ انقضای مشتقات مالی مبتنی بر آن دارایی‌ها مربوط می‌گردد. این کار با هدف تحریک نوسانات قیمت بازار دارایی پایه در جهت مطلوب سرمایه‌گذار صورت می‌گیرد و ممکن است ارزش مشتقات مالی آن دارایی پایه را نیز افزایش دهد.

تثبیت قیمت به زبان ساده

در یک معنا، تثبیت قیمت به معنی ثابت نگه داشتن پول یک کشور نسبت به پول یک کشور دیگر است. فرض کنید کانادا پول خود را نسبت به دلار امریکا ثابت نگه دارد. اگر ارزش دلار کانادا نسبت به ارزش دلار امریکا کاهش یابد، دولت کانادا می‌تواند با استفاده از ذخایر خارجی، دلارهای کانادایی را بخرد و آن‌ها را از بازار خارج نماید. درنتیجه تقاضا برای دلار کانادا بیشتر شده و به تبع آن ارزش دلار کانادا افزایش خواهد یافت و مجدداً تعادل قیمت برقرار خواهد شد.

در معنایی دیگر، تثبیت قیمت استراتژی است که توسط دارندگان اختیار خرید سهام عادی یا فروشندگان اختیار فروش استفاده می‌گردد.

خریدار اختیار خرید با پرداخت پول این حق را برای خود ایجاد می‌کند که بتواند دارایی مشخصی را در زمان معینی در آینده و با قیمت از پیش تعیین شده‌ای خریداری نماید. اختیار خرید یک حق است یعنی دارنده اختیار خرید در تاریخ انقضای اختیار خرید می‌تواند از آن استفاده کند یا نکند و هیچ اجباری در این کار ندارد.

مثلاً فرض کنید که یک سرمایه‌گذار، اختیار خرید سهام شرکت الف که در تاریخ ۳۰ آبان منقضی می‌شود را با قیمت توافقی ۵۰ تومان خریداری نماید. در تاریخ ۳۰ آبان هر چقدر قیمت بازار سهام شرکت الف بیشتر از ۵۰ تومان گردد، اختیار خرید ارزشمندتر می‌شود.

در این حالت اگر دارنده اختیار خرید در روزهای پایانی نزدیک به تاریخ انقضای اختیار خرید، سهام شرکت الف را خریداری کند، هم ارزش سهام شرکت الف بیشتر می‌شود و هم ارزش اختیار خرید آن افزایش می‌یابد.

در مورد اختیار فروش نیز وضع به همین منوال است. دارنده اختیار فروش می‌تواند دارایی مشخصی نظیر سهام را در تاریخ معینی در آینده و با قیمت از پیش تعیین شده‌ای به فروش رساند.

دارنده یا خریدار اختیار فروش در اعمال اختیار فروش مخیر است اما فروشنده اختیار فروش ملزم به ایفای تعهداتش است. یعنی اگر دارنده اختیار فروش بخواهد از حق خود استفاده کرده و اختیار فروشی که در اختیار دارد را در تاریخ سررسیدش اعمل کند و دارایی مورد نظر را بفروشد، فروشنده اختیار فروش باید آن دارایی را با قیمت توافق شده از او بخرد.

مثلاً فرض کنید که یک سرمایه‌گذار، اختیار فروش سهام شرکت الف که در تاریخ ۳۰ آبان منقضی می‌شود را با قیمت توافقی ۵۰ تومان به ازای هر سهم بفروشد و در ازای آن مبلغ ۱۰۰ تومان دریافت نماید. فروشنده اختیار فروش ترجیح می‌دهد که خریدار اختیار فروش از حق خود استفاده نکند و در تاریخ انقضاء، اختیار فروش بی‌ارزش گردد.

اختیار فروش زمانی بی‌ارزش می‌شود که در تاریخ انقضاء، قیمت بازار سهام شرکت الف از قیمت توافقی بیشتر باشد. چون در این حالت دارنده اختیار فروش به جای آن که از اختیار خود استفاده کند و سهم را در قیمت توافقی (۵۰ تومان) بفروشد می‌تواند آن را در بازار به قیمت بیشتری بفروشد.

حال اگر فروشنده اختیار فروش در روزهای پایانی نزدیک به تاریخ انقضای اختیار معامله، سهام شرکت الف را خریداری نماید، قیمت سهم افزایش می‌یابد و اختیار فروش بی‌ارزش می‌شود.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۴۱٫۸۲ مگابایت)