تفاوت مالی و اقتصاد در وسعت نگاه آن‌ها به مسائل مالی است. مالی و اقتصاد اغلب به عنوان دو موضوع مجزا تدریس می‌شوند اما آن‌ها رشته‌های مرتبطی هستند که از بسیای از جهات بر یکدیگر تأثیرگذارند.

اقتصاد جزو علوم اجتماعی است. اقتصاد به مطالعه تولید، مصرف و توزیع کالاها و خدمات و همچنین موضوعات کلان‌تری نظیر: تورم، رکود، عرضه و تقاضا می‌پردازد. اقتصاد نحوه اخذ مالیات و مصرف آن توسط دولت را تشریح می‌کند.

اقتصاد تأثیراتی را که سیاست و حوادث می‌تواند بر شرایط تجاری داشته باشد، را آموزش می‌دهد و ابزاری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد که به وسیله آن می‌توانند شرکت‌ها و بازارها را تجزیه و تحلیل نمایند. مشاغل حوزه اقتصاد شامل آموزش و پژوهش است.

بانک‌ها و شرکت‌های دیگر، از اقتصاددانان برای پیش‌بینی میزان رشد، تورم، نرخ بهره، و غیره استفاده می‌کنند. بعضی از سرمایه‌گذاران به دقت به حرف‌های اقتصاددانان درباره بازارها گوش می‌دهند و برخی دیگر به آن‌ها توجه نمی‌کنند.

از بسیاری از جهات، مالی یک گرایش از اقتصاد است. برخی از دستاوردهای مهم در مالی، توسط افرادی که پیشینه اقتصادی داشته‌اند، کسب شده است. رشته مالی شامل مطالعه قیمت‌ها، نرخ‌های بهره، جریان‌های پولی و بازارهای مالی است.

وقتی صحبت از قیمت‌گذاری وام‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و محصولات بیمه‌ای می‌شود، پای میلیاردها دلار پول وسط است. مدیریت مالی روش‌هایی را برای درک قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری جریانات نقدی آتی ارائه می‌دهد همچنین به سرمایه‌گذاران و مدیران شرکت‌‌ها در ارزیابی پیشنهادات و تخصیص سرمایه کمک می‌کند.

معمولاً تحلیلگران وال استریت، بانکدارها و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مدارک مالی هستند. تعیین ارزش منصفانه بسیاری از محصولات سرمایه‌گذاری، بخش اصلی کار مدیریت مالی است. بانکداران تجاری و کارگزاران بیمه نیز اغلب پیشینه مالی دارند.

از لحاظ تاریخی، تفاوت مالی و اقتصاد در این است که اقتصاد بیشتر درگیر مسائل کلان بوده است مانند نحوه عملکرد یک کشور درحالی که مالی بر شرکت‌ها و صنایع متمرکز است. هردو کابردهای مفیدی دارند و مهم هستند.