دارایی چیست؟

دارایی یک منبعِ حاوی ارزش اقتصادی است که یک فرد، شرکت یا کشور مالک آن است یا آن را کنترل می‌کند به این امید که در آینده منافعی را کسب نماید.

فهرست دارایی‌های هر شرکت در ترازنامه آن آورده می شود. معمولاً دارایی‌ها بر اساس درجه نقدشوندگی در ترازنامه نوشته می‌شوند. به این صورت که دارایی‌هایی که نقدشوندگی بیشتری دارند اول نوشته می‌شوند.

به بیان دقیق‌تر دارایی، عبارت است از حقوق نسبت به منافع اقتصادی آتی یا سایر راه‌های دستیابی مشروع به آن منافع که در نتیجه معاملات یا سایر رویدادهای گذشته به کنترل واحد تجاری درآمده است.

هدف شرکت‌ها از خرید و نگهداری دارایی‌ها افزایش ارزش شرکت و بهبود عملیات آن شرکت است.

صرف نظر از نوع دارایی‌های هر شرکت، معمولاً دارایی‌ها به ایجاد جریانات نقدی آتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش فروش شرکت کمک می‌نمایند.

دارایی به زبان ساده

دارایی‌های یک واحد تجاری منابع اقتصادی دارای منافع آتی است. اغلب واحدهای تجاری از حساب‌های دارایی زیر استفاده می‌کنند:

وجوه نقد، اسناد دریافتنی، حساب‌های دریافتنی، پیش پرداخت هزینه، زمین، ساختمان، اثاثیه و تجهیزات و … .

دارایی‌ها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

دارایی‌ کوتاه مدت یا جاری: دارایی‌های جاری آن دسته از دارایی‌هایی هستند که انتظار می رود طی یک سال به وجه نقد تبدیل شوند مانند: وجه نقد، حساب‌های دریافتنی، موجودی کالا.

دارایی ثابت: دارایی‌های ثابت دارایی‌هایی هستند که عمرشان بیش از یک سال است و در بلند مدت می‌توانند منافعی را برای شرکت به ارمغان آورند مانند: زمین، ساختمان، تجهیزات.

دارایی مالی: منظور از دارایی‌های مالی، سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها و اوراق بهادار سایر مؤسسات است. دارایی‌های مالی عبارتند از: سهام عادی، سهام ممتاز، اوراق قرضه دولتی و شرکتی و … .

دارایی ناملموس: دارایی‌های ناملموس دارایی‌هایی هستند که ماهیت فیزیکی و ملموس ندارند مانند: نام تجاری، حق اختراع، سرقفلی و … .

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۴۶٫۵۶ مگابایت)

دانلود فایل : دارایی | Asset