راهنمای هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت

از امروز به مدت چهار روز و هر روز به مدت ده دقیقه وقت خود را صرف هدف‌گذاری کنید. هدف‌های خود را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. در هنگام انجام این تمرین مرتب از خود بپرسید: «اگر مطمئن بودم که به هر خواسته‌ای خواهم رسید و در هیچ زمینه‌ای شکست نخواهم خورد، در آن صورت چه چیزی را می‌خواستم و چه می‌کردم؟ » خوش باشید و به عوالم کودکی برگردید. در یک فروشگاه بزرگ اسباب بازی، روی زانوی بابانوئل (یا عمو نوروز) نشسته‌اید. در آن حالت هیجان و انتظار، هیچ خواهشی آن قدرها بزرگ نیست. بهای هیچ چیزی آن قدرها گزاف نیست. همه چیز در دسترس است.

روز اول: هدف‌های مربوط به رشد فردی احساس رفاه و دارندگی، پایه‌ای است برای رسیدن به هر نوع موفقیت دیگر در زندگی.

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید: دلتان می‌خواهد چه مطالبی را بیاموزید؟ چه مهارت‌هایی را می‌خواهید فرا بگیرید؟ چه خصلت‌هایی را می‌خواهید در خود به وجود آورید؟ دوستان شما چه کسانی باید باشند؟ خود شما چه کسی می‌خواهید باشید؟

۲) برای رسیدن به هر هدف، مهلت معینی قائل شوید. مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سال یا بیست سال.

۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید تا یک سال دیگر به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید حتماً و به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

روز دوم: هدف‌های شغلی و اقتصادی

خواه آرزوی شما این باشد که در رشته حرفه‌ای خود سرآمد و پیشتاز باشید و میلیون‌ها بر ثروت خود بیفزایید و خواه علاقه‌مند باشید که به عنوان دانشجوی رشته تخصصی، سرمایه‌ای از علم بیندوزید، اکنون فرصت دارید که نسبت به هدف‌های خود اطمینان یابید.

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید. چه مبلغ پول می‌خواهید بیندوزید؟ از شغل خود و یا شرکتی که در آن کار می‌کنید چه انتظاراتی دارید؟ درآمد سالانه مورد انتظار شما چقدر است؟ چه تصمیم هایی در زمینه مالی باید بگیرید؟

۲) برای رسیدن به هر یک از هدف‌های خود مهلتی قائل شوید. مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سال یا بیست سال

۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید حتما ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

روز سوم: هدف‌های تفریحی و ماجراجویانه

اگر از نظر مالی هیچ محدودیتی نداشتید، دلتان می‌خواست چه کنید و یا چه چیزهایی را داشته باشید؟ اگر هم اکنون یک غول جادویی در مقابل شما حاضر می‌شد تا شما را به آرزوهایتان برساند چه آرزویی می‌کردید؟

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید. دلتان می‌خواهد چه چیزهایی را بسازید یا بخرید؟ دلتان می‌خواهد در چه اتّفاقاتی حضور داشته باشید؟ به چه ماجراهایی علاقه‌مند هستید؟

۲) برای رسیدن به هر یک از هدف‌های خود مهلت معینی قائل شوید. مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سا ل یا بیست سال

۳) بزرگترین هدفی را که می خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه، شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

روز چهارم: هدف‌های معنوی و اجتماعی

اکنون فرصت دارید که اثری از خود باقی بگذارید. میراثی به وجود آورید که تغییری واقعی در زندگی دیگران پدید آورد.

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید. چه خدمتی از شما ساخته است؟ در چه اموری و به چه کسانی می‌توانید کمک کنید؟ چه چیزهایی را می‌توانید ایجاد کنید؟

۲) برای رسیدن به هر یک از هدف‌های خود مهلت معینی قائل شوید. مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سا ل یا بیست سال

۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه، شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

هرگز هیچ هدفی را رها نکنید، مگر اینکه ابتدا قدم مثبتی در جهت تحقق آن برداشته باشید. هم اکنون لحظه‌ای فکر کنید و اولین قدمی را که باید در جهت رسیدن به هدف بردارید، مشخّص سازید. برای اینکه پیشرفت کنید، چه قدمی را باید امروز بردارید؟ حتّی یک قدم کوچک(مثلاً زدن یک تلفن، یک قول و یا یک برنامه‌ریزی مقدماتی) شما را به هدف نزدیک‌تر می‌کند. آنگاه کارهای ساده‌ای را که باید از امروز تا ده روز دیگر انجام دهید، به صورت برنامه‌ریزی به روی کاغذ بیاورید. این برنامه ده روزه، یک رشته عادت‌ها را در ما ایجاد می‌کند و نیروی محرکه توقف‌ناپذیری را به وجود می‌آورد که موفّقیت دراز مدت شما را تضمین می‌کند. از هم‌اکنون شروع کنید!

اگر یک سال دیگر، به همه هدف‌های خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ چه نظری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد؟ زندگی را چگونه خواهید دید؟ پاسخ به این سؤالات باعث می‌شود تا دلایل قاطعی برای رسیدن به هدف پیدا کنید.

اگر بدانید که چرا باید کاری را انجام دهید، چگونگی انجام آن به آسانی معلوم خواهد شد.

از فرصت استفاده کنید و چهار هدف یک ساله خود را مشخصّ سازید. زیر هر یک از هدف‌ها، در یک پاراگراف شرح دهید که چرا مطلقاً خود را مقید می‌دانید که ظرف یک سال به آن هدف‌ها نایل شوید.

رمز رسیدن به هدف‌ها، شرطی کردن ذهن است. دست کم روزی دو بار، هدف‌هایی را که نوشته‌اید بررسی کنید. آنها را در جایی قرار دهید که هر روز چشمتان به آنها بیفتد :مثلاً در دفتر یادداشت‌های روزانه، روی میز کار، در کیف پول یا روی آینه دستشویی که در هنگام اصلاح صورت، آنها را ببینید. به خاطر داشته باشید که اگر دائماً راجع به چیزی فکر کنید و افکار خود را روی آن متمرکز سازید، به سوی آن حرکت می‌کنید. این، راهی ساده و بسیار پر اهمیت برای برنامه‌ریزیِ نظامِ فعال‌کننده شبکه ذهنی ( RAS ) است.

اگر تلاشتان برای رسیدن به هدف، عبث به نظر رسید، آیا باید هدف خود را تغییر دهید؟ پاسخ مطلقاً منفی است!

پشتکار ، ارزشمندترین عامل شک‌دهنده کیفیت زندگی است و حتّی از استعداد نیز مهم‌تر است. بنابراین هیچ کس تاکنون صرفاً به علّت داشتن علاقه به هدفی نرسیده است. انسان باید خود را متعهد و پایبند کند. آیا ممکن است که در اثر یک شکست موقّتی، بینش و توانایی‌هایی پیدا کنیم که در آینده حتّی به موفّقیت‌های بزرگتری دست یابیم؟ مسلم است!

اکنون به تلاش‌های ظاهراً بی‌ثمر گذشته خود بنگرید و ببینید از آنها چه آموخته‌اید؟ چگونه می‌توانید با استفاده از این بینش‌ها، چه در زمان حال و چه در آینده، موفّقیت‌های بزرگی کسب کنید؟

همه افراد موفقّ، آگاهانه یا ناآگاهانه از فرمول مشابهی برای رسیدن به هدف‌های خود استفاده می‌کنند. شما هم برای رسیدن به خواسته‌های خود این چهار دستور ساده را به کار بندید:

فرمول نهایی موفّقیت

۱) ابتدا خواسته خود را مشخصّ کنید. دقیق باشید. روشنیِ بیان، نوعی قدرت است.

۲) دست به عمل بزنید. زیرا داشتن آرزو کافی نیست.

۳) ببینید نحوه عملکرد شما برای رسیدن به هدف، مفید و موثرّ است یا نه. برای یک فرضیه بی‌ارزش، نیروی خود را بیهوده هدر ندهید.

۴) فرضیات و شیوه کار خود را آن قدر عوض کنید تا به هدف برسید. قابلیت انعطاف، باعث می‌شود که نظرات تازه‌ای پیدا کنید و به نتایج تازه‌تری برسید.

هنگام تعقیب هدف‌ها، غالباً به نتایجی غیرمنتظره دست می‌یابیم. آیا زنبور عسل عمدا می‌خواهد گلها را بارور سازد؟

خیر، بلکه زنبور در پی جمع‌آوری شهد، پاهایش به گرده گل‌ها آغشته می‌شود و هنگامی که روی گل دیگر می‌نشیند، ندانسته یک رشته عکس العمل‌های زنجیره‌ای را باعث می‌شود و در نتیجه، دامنه کوهسار هر روز به رنگی دلپذیر درمی‌آید.

منبع: برگرفته از کتاب راز موفقیت اثر آنتونی رابینز