رکود تورمی چیست؟

اگر منحنی عرضه کل به سمت چپ انتقال یابد، همزمان قیمت‌ها افزایش و تولید کاهش می‌یابد.

به عبارت دیگر تورم و رکود اقتصادی همزمان به وجود می‌آید، به چنین وضعیتی، وضعیت تورم رکودی یا رکود تورمی اطلاق می‌شود. تورم ناشی از فشار هزینه، منجر به تورم رکودی می‌شود.

افزایش تقاضا، هرچند تورم ایجاد می‌کند ولی در صورتی که منحنی عرضه کل صعودی باشد، به افزایش تولید نیز منجر می‌شود، ولی کاهش عرضه به تورم و کاهش تولید منجر می‌شود.

رکود تورمی به زبان ساده

هنگامی که رشد اقتصادی کند، نرخ بیکاری نسبتاً بالا، قیمت‌ها و نرخ تورم در حال رشد و تولید ناخالص داخلی (GDP) پایین است، اقتصاد در رکود تورمی به سر می‌برد.

در شرایط عادی وقتی بیکاری زیاد است مردم کمتر مصرف می‌کنند، در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یابد اما در شرایط رکود تورمی، هنگامی که بیکاری زیاد است، قیمت‌ کالاها و خدمات افزایش می‌یابد.

حل معضل رکود تورمی برای دولت‌ها همواره دشوار بوده و هست.

چراکه سیاست‌هایی که به منظور کاهش تورم اتخاد می‌شوند، معمولاً موجب تشدید بیکاری می‌گردند و سیاست‌هایی که به منظور کاهش بیکاری اتخاذ می‌شوند، معمولاً موجب افزایش تورم می‌گردند.

نظریه‌های مختلفی درباره علت وقوع رکود تورمی وجود دارد اما هنوز هیچ کس به طور دقیق علت آن را نمی‌داند. به عنوان مثال در دهه ۱۹۷۰ ایالات متحده دچار رکود تورمی شد.

گروهی از اقتصاددانان علت این امر را افزایش شدید قیمت نفت دانسته‌اند.

آن‌ها بر این باورند که افزایش قیمت نفت موجب افزایش هزینه حمل کالاها و خدمات گردید و به دنبال آن قیمت کالاها و خدمات افزایش یافت. درنتیجه علی‌رغم بالا بودن میزان رکود و بیکاری و پایین بودن مصرف، قیمت کالاها و تورم افزایش پیدا کرد.

گروهی دیگر بر این باورند که وقوع همزمان رکود و تورم نتیجه سیاست‌های اقتصادی غلط است.

آن‌ها معتقدند تنظیم نادرست بازارها، کالاها و نیروی کار و همچنین چاپ بی‌رویه پول توسط بانک مرکزی می‌تواند منجر به بروز پدیده رکود تورمی گردد.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۴۹٫۸۵ مگابایت)