ریسک نکول چیست؟

ریسک نکول، هنگامی رخ می‌دهد که وام‌گیرنده به علت عدم توان یا تمایل، در تاریخ سررسید به تعهدات خود در مقابل وام‌دهنده عمل نکند. ریسک نکول یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی است که نهادهای پولی و مالی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چراکه نکول تعداد کمی از مشتریان می‌تواند زیان‌های هنگفتی را به یک سازمان وارد سازد.

بانک‌ها و سایر موسسات مالی از روش‌های خاصی برای تعیین اعتبار مشتریان خود استفاده می‌کنند. وجود قانون حد کفایت سرمایه و عدم اعطای تسهیلات به شرکت‌های ورشکسته، همگی سازوکارهای پیش‌کنترلی ریسک نکول هستند.

در دنیا مؤسساتی وجود دارند که به رتبه‌بندی اعتباری اشخاص و شرکت‌ها می‌پردازند. در کانادا دو مؤسسه اصلی رتبه‌بندی «سی بی آر اس» و «دی بی آر اس» هستند. در امریکا هم «مودیز» و «استاندارد اند پورز» بزرگ‌ترین موسسات رتبه‌بندی هستند. از نظر مؤسسات رتبه‌بندی، تعریف وضعیت اعتباری این است که احتمال عدم‌ایفای تعهدات شرکت چقدر است و در صورت وقوع چنین حادثه‌ای، وام‌دهندگان چگونه حمایت می‌شوند.

ریسک نکول به زبان ساده

ریسک نکول، هنگامی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله نخواهد یا نتواند به تعهدات خود در زمان مقرر عمل نماید. به ریسک نکول ریسک عدم ایفای تعهد نیز می‌گویند. این ریسک قدیمی‌ترین ریسک مالی است. در هزار سال پیش قطعاً بسیاری از ریسک‌های امروزی نظیر ریسک نوسان نرخ بهره وجود نداشته است اما ریسک نکول وجود داشته است.

درواقع  از زمانی که فردی به فرد دیگر وامی پرداخت می‌کرده و اصولاً رابطه وام‌دهندگی و وام‌گیرندگی وجود داشته، ریسک نکول هم خود به خود وجود داشته است. چون همواره این احتمال وجود داشته که یکی از طرفین معامله به تعهداتش عمل نکند و نکول اتفاق افتد.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۵۲٫۵۳ مگابایت)