سرنوشت عجیب 9 مولتی میلیاردر از زبان رابرت کیوساکی

در سال ۱۹۲۳ یک گروه از بالارتبه‌ترین مدیران و ثروتمندترین تجار دنیا که من هم، در میان آن‌ها حضور داشتم، در هتل ساحلی اکوادر در شیکاگو، یک گردهم‌آیی تشکیل دادند. در میان آنان افراد زیر حضور داشتند:

چارلز چواب (رئیس بزرگترین کمپانی خصوصی فولاد)

ساموئل اینسال (مدیرعامل بزرگترین شرکت برق و نیرو در دنیا)

هاوارد هاپسون (رئیس یکی از بزرگترین کمپانی های گاز)

ایوار کروگر (رئیس یکی از بزرگترین شرکت های بین المللی کبریت سازی)

لئون فریزر (رئیس بانک تسویه جهانی)

ریچارد ویتنی (رئیس بازار سهام نیویورک)

آرتور کاتان و جسی لیورمور (دوتن از بزرگترین بورس بازان دنیا)

و آلبرت فال (یکی از اعضای کابینه رئیس جمهور هاردینگ)

بیست و پنج سال بعد این ۹ نفر زندگیشان به گونه‌ای عجیب پایان یافت.

چواب: پس از گذراندن پنج سال آخر عمر خود، با دنیایی قرض و قوله، بدون داشتن یک شاهی از دنیا رفت.

اینسال: ورشکسته و در کشوری بیگانه فوت شد.

کروگر و کاتان: ورشکسته شدند و فوت کردند.

هاپسون: دیوانه شد.

ویتنی و آلبرت فال: به تازگی از زندان آزاد شده‌اند.

فریزر و لیورمور: خودکشی کردند.

شک دارم کسی بتواند بگوید حقیقتاً چه بر سر این مردان آمده است؟ اگر به تاریخ ۱۹۲۳ نگاه کنید خواهید دید که این زمان درست کمی پیش از سقوط ناگهانی بازار (در سال ۱۹۲۹) و شیوع افسردگی همگانی بوده است. من مطمئنم که این موضوع ضربه شدیدی بر زندگی این مردان وارد کرده. نکته این است: امروزه ما در دنیایی به مراتب بزرگتر و سریع‌تر از آن دوران زندگی می‌کنیم. من نگران این هستم که در حال حاضر مردم چرا اینقدر بر پول تمرکز کرده‌اند، به جای این که بر مهمترین و بزرگترین سرمایه خود یعنی، آموخته هایشان تمرکز کنند. واقعیت آن است که پول بدون سواد مالی ناپایدار است.

اگر مایلی پولدار شوی، باید سواد مالی داشته باشی.

غالب مردم نمی‌دانند که در زندگی میزان پولی که به دست می‌آوریم مهم نیست، بلکه حفظ آن مهم است. ما همگی داستان‌های زیادی در مورد برندگان لاتاری‌های مختلف شنیده‌ایم. اینکه قبلا آدم‌های بی‌پولی بوده‌اند و پس از برنده شدن، یک‌باره ثروتمند شده‌اند و باز دوباره به فقر فرو رفته‌اند. یا داستان‌هایی درباره ورزشکاران حرفه‌ای که در سن ۲۴ سالگی قادر بودند سالی میلیون‌ها دلار پول بسازند ولی در ۳۴ سالگی مجبور شدند زیر پل‌ها بخوابند.

بنابراین وقتی مردم از من می‌پرسند که : “شما از کجا شروع کردید؟” یا “بگویید چگونه می‌توانیم پولدار شویم؟” غالباً از جوابی که می‌شوند ناامید می‌شوند. من به سادگی همان حرفی را برایشان تکرار می‌کنم که پدر پولدارم، هنگامی که کودکی بیش نبودم به من می‌گفت: “اگر مایلی پولدار شوی، باید سواد مالی داشته باشی.”

منبع: برگرفته از کتاب پدر پولدار، پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی