فروش ناگزیر چیست؟

فروش ناگزیر به فروش سریع دارایی‌هایی نظیر سهام، اوراق قرضه و کالاهای مختلف اطلاق می‌گردد. افزایش عرضه موجب کاهش ارزش دارایی‌ها می‌گردد. فروش سریع می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد. به عنوان مثال انتشار یک گزارش ناامیدکننده درباره سودآوری شرکت و یا افزایش ناگهانی قیمت نفت می‌تواند موجب نگرانی اشخاص شده و فروش ناگزیر را به دنبال داشته باشد. هنگامی که فروش ناگزیر در سطح وسیعی در بازارهای مالی اتفاق افتد،‌ این امر موجب نزولی شدن بازارها می‌گردد.

فروش ناگزیر به زبان ساده

فروش ناگزیر، فروش سریع و دسته جمعی اوراق بهادار است. از سال ۲۰۰۰ به بعد فروش‌های ناگزیر منجر به شکل‌گیری دو دوره نزولی شدید در بازارهای مالی شدند. حباب حاصل از شرکت‌های فعال در صنعت فناوری‌های پیشرفته منجر به ایجاد بازار خرسی (نزولی) و افت ۵۸ درصدی شاخص S&P 500 در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ گردید. همچنین حباب موجود در بخش مسکن و بحران مالی سال ۲۰۰۸ موجب شد تا این شاخص ۵۷ درصد ریزش داشته باشد. به طور میانگین بازارهای نزولی هر ۳٫۴ سال یک بار شکل می‌گیرند.

گاهی اوقات به دلیل شیوع گسترده ترس و نگرانی نسبت به آینده قیمت‌ها در بازارهای مالی، فروش ناگزیر در سطح کلان اتفاق می‌افتد. در این شرایط ممکن است حتی سهم‌هایی که از نظر بنیادی قوی هستند هم گرفتار فروش‌های دسته جمعی و هیجانی شوند و ارزش آن‌ها کاهش یابد. در این شرایط سرمایه‌گذاران هوشمند که رویکرد بلندمدت‌تری دارند به خرید چنین سهم‌هایی می‌پردازند. پس از خروج بازارها از روند نزولی این سرمایه‌گذاران سهم‌های ارزنده‌ای که در قیمت‌های پایین خریداری کرده‌اند را با قیمت‌های بالا می‌فروشند و سود قابل توجهی کسب می‌نمایند.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۵۱٫۴۸ مگابایت)