فقر چیست؟

فقر حالت یا شرایطی است که یک فرد یا یک جامعه به دلیل نداشتن امکان مالی کافی از داشتن حداقل امکانات رفاهی برای یک زندگی استاندارد، محروم می‌گردد. معمولاً فقیر به افرادی اطلاق می‌شود که سطح درآمدشان از حداقل درآمد کمتر است. سرمایه‌گذرانی که در مقباس جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند به میزان جمعیت فقیر در کشورها توجه ویژه‌ای دارند. چراکه فقر یک ریسک است و کشورهای فقیر عمدتاً با مشکلات متعددی مواجه هستند.

فقر به زبان ساده

فقر، در کشورهای توسعه‌یافته پس از انقلاب صنعتی کاهش یافته است. تولید انبوه، هزینه تولید کالاها را کاهش می‌دهد و درنتیجه افراد بیشتری می‌توانند از کالاهای تولید شده بهره‌مند گردند. پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش کشاورزی، سبب افزایش تولید محصولات کشاورزی و کمک به تولید غذای کافی در جهان شده است. از اواسط دهه ۱۹۹۰ بیش از ۹۵ درصد از فقر جهانی در آسیای شرقی، آسیای جنوبی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا متمرکز شده است.

سازمان ملل متحد و بانک جهانی، حمایت‌های زیادی را در راستای فقرزدایی در جهان صورت داده‌اند. بر اساس آمار بانک جهانی حدود ۷۰۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ در فقر شدید زندگی کرده‌اند. این عدد در سال ۱۹۹۰ حدود ۱٫۷۵ میلیارد نفر بوده است. در سال ۲۰۱۶ تخمین زده شده است که کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت زمین در فقر شدید به سر می‌برند. بر اساس آخرین آمارها حدود ۱۵ درصد از جمعیت امریکا فقیر هستند.

بانک جهانی کف درآمد روزانه را به عنوان خط فقر مشخص کرده است. بر اساس اعلام این بانک هر کس که درآمد روزانه‌اش کمتر از ۱٫۹۰ دلار در روز باشد، فقیر محسوب می‌شود. متأسفانه در ایران آمار دقیق و قابل اتکایی در مورد میزان خط فقر وجود ندارد.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۲۴٫۶۰ مگابایت)

دانلود فایل : فقر | Poverty