مخارج سرمایه ای چیست؟

مخارجی که موجب افزایش ظرفیت یا کارایی و یا عمر مفید یک دارایی می‌شوند، اصطلاحاً مخارج سرمایه ای نام دارند.

زمانی که واحدهای تجاری خرج تحصیل دارایی ثابتی را متحمل می‌شوند، باید تصمیم‌گیری کنند که این خرج را در بدهکار یک حساب دارایی ثبت نمایند و یا در بدهکار یک حساب هزینه. برای مثال تعمیر موتور یک تاکسی اگر موجب افزایش عمر مفید یا افزایش کارایی آن شود، مخارج سرمایه‌ای است. تعمیری که سبب ایجاد این گونه مخارج می‌شود، اصطلاحاً تعمیر اساسی نامیده می‌شود.

مبلغی که بابت مخارج سرمایه‌ای صرف می‌شود، در بدهکار یک حساب دارایی ثبت می‌شود. برای انجام یک تعمیر اساسی در مورد یک تاکسی، باید حساب وسیله نقلیه را بدهکار کرد.

در این رابطه منظور از خرج، خرید نقدی و یا نسیه کالا و یا خدماتی است که به نوعی به دارایی مرتبط می‌شود. تعویض شیشه جلوی یک اتومبیل تا توسعه و گسترش ساختمان‌های یک فروشگاه زنجیره‌ای مثال‌هایی از این گونه مخارج هستند.

فرق بین مخارج سرمایه‌ای و جاری اغلب جای بحث دارد. آیا این خرج عمر مفید دارایی را افزایش می‌دهد و یا این‌که فقط دارایی را در سطح مطلوب نگهداری می‌کند؟

در زمانی که در مورد بدهکار کردن یک حساب دارایی یا یک حساب هزینه شک و تردید وجود دارد، به دو دلیل باید مخارج را در حساب هزینه ثبت نمود. اول این که این گونه مخارج معمولاً ناچیز هستند و واحدهای تجاری برای خود سقفی را تعیین می‌کنند و مخارج کمتر را در حساب هزینه ثبت می‌کنند.

دوم این که از نقطه نظر مالیاتی به نفع واحدهای تجاری است که این گونه مخارج را در حساب هزینه ثبت نمایند. زیرا هزینه بلافاصله سود را کاهش داده و در نتیجه کاهش فوری مالیات را در سال جاری موجب خواهد شد. در عوض مخارج سرمایه‌ای کاهنده یک‌باره مالیات دوره نمی‌باشد.

مخارج سرمایه ای به زبان ساده

مخارج سرمایه ای که به صورت مخفف با CAPEX نشان داده می‌شود، وجوهی است که صرف خرید یا تجهیز دارایی‌های ثابت مانند ماشین‌آلات و ساختمان می‌گردد. این مخارج اغلب صرف اجرای پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جدید شرکت می‌شود.

خالص مخارج سرمایه ای برابر است با وجهی که صرف خرید دارایی‌های ثابت می‌شود منهای وجهی که از فروش دارایی‌های ثابت به دست می‌آید. اگر در یک شرکت فروش دارایی‌های ثابت بیش از خرید خرید آن باشد، خالص مخارج سرمایه‌ای منفی می‌گردد.
با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح اقتصادی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۳۰٫۰۸ مگابایت)