موفقیت به سبک انیشتین

علّت کارهایی که مردم می‌کنند چیست؟ تنها علّت رفتارهای ما، «اعتقاد و باور» است. گرچه عجیب است، ولی اگر مردم باور کنند که برای رفع بیماری باید جمجمه خود را با متّه سوراخ کنند، چنین می‌کنند و نتیجه هم می‌گیرند (خواه این عقیده پایه و اساس درستی داشته باشد خواه نداشته باشد) و اگر هم معتقد شوند که خوشبختی آنان در گرو کمک به دیگران است، بر همان اساس عمل می‌کنند.

تصور نیرومندتر از علم است!

اعتقاد ماست که باعث می‌شود یک عمر احساس بدبختی کنیم و یا برعکس زندگانی خود را با خوشی بگذرانیم. عقیده سبب می‌شود که یک نفر اینشتین شود و یک نفر بتهوون، یا یک نفر به صورت قهرمان درآید و نفر دیگر نداند که اصلاً چرا به این دنیا آمده است. بارها ثابت شده است که مغز ما نمی‌تواند میان آنچه که به روشنی به تصور درمی‌آوریم و آنچه که عملاً اتفّاق می‌افتد، تفاوتی قائل شود. انیشتین معتقد بود که:  « تصور، نیرومندتر از علم است »

رهبران بزرگ، غالباً واقع بین نیستند!

آیا هدفی دارید که شما را به هیجان آورد، اما لازمه‌اش این باشد که کاری را که قبلاً نکرده‌اید، انجام دهید؟ کی خیال دارید خود را در حالی که به موفّقیت رسیده‌اید در نظر مجسم سازید؟ کسانی که می‌گویند « واقع بین باشید » معمولاً افراد ترسویی هستند. این افراد، غالباً در گذشته ناکامی‌هایی داشته‌اند که در نظر خودشان شکست به حساب می‌آید و به همین علّت می‌ترسند که دوباره شکست بخورند.

رهبران بزرگ، غالباً واقع بین نیستند، اما دقیق و هوشمندند. مهاتما گاندی معتقد بود که می‌تواند با شیوه‌های مسالمت‌آمیز و بدون اعمال خشونت در برابر امپراتوری انگلستان ایستادگی کند و هند را به استقلال برساند. کاری که قبلاً هرگز نظیرش انجام نشده بود. او ظاهراً واقع بین نبود، اما نشان داد که فردی دقیق است.

بهترین اشتباه در مسیر موفقیت

اگر قرار باشد که اشتباهی بکنید، بهتر است اشتباهتان این باشد که به قابلیت‌های خود، بیش از حد بها دهید، زیرا ممکن است همین امر، موجب موفّقیتتان شود. شکل زندگی ما بیش از هر چیز، بسته به این است که چگونه با بدبختی‌های خود کنار بیاییم. افراد موفّق، معمولاً مشکلات را امری گذرا می‌بینند، در حالی که اشخاص شکست خورده، معمولاً کوچکترین مشکل را، امری همیشگی می‌پندارند.

منبع: برگرفته از کتاب راز موفقیت اثر آنتونی رابینز