میانگین موزون هزینه سرمایه یا WACC نشان می‌دهد که به طور متوسط هزینه سرمایه شرکت چقدر است. WACC را هم می‌توان بر مبنای ارزش بازار محاسبه کرد و هم بر مبنای ارزش دفتری. wacc - میانگین موزون هزینه سرمایه

میانگین موزون هزینه سرمایه ( WACC ) چیست؟

اقلام تشکیل‌دهنده نرخ هزینه سرمایه یک شرکت، عبارتند از: نرخ هزینه سرمایه سهام عادی، نرخ هزینه سرمایه سهام ممتاز، نرخ هزینه سرمایه سود انباشته و نرخ هزینه سرمایه بدهی. به متوسط نرخ هزینه سرمایه شرکت، میانگین موزون هزینه سرمایه یا به اختصار WACC می‌گویند.

میانگین موزون هزینه سرمایه ( WACC ) را هم می‌توان بر مبنای ارزش بازار به دست آورد و هم بر مبنای ارزش دفتری. البته تخمین این نرخ بر اساس ارزش بازار از اهمیت و مطلوبیت بیشتری برخوردار است.

میانگین موزون هزینه سرمایه ( WACC ) به زبان ساده

به طور کلی شرکت‌ها وجوه مورد نیازشان را یا از طریق بدهی تأمین مالی می‌کنند و یا از طریق انتشار سهام. هر یک از روش‌های تأمین مالی هزینه‌های خاص خود را به شرکت تحمیل می‌کند.

به عنوان مثال در تأمین مالی از طریق بدهی یا همان اخذ وام، شما باید در قبال وامی که گرفته‌اید بهره پرداخت کنید، این بهره هزینه تأمین مالی شماست و یا وقتی شرکت سهام منتشر می‌کند، درواقع شرکای جدیدی را وارد شرکت کرده و باید نرخ بازده مورد توقع آنان را تأمین کند. در نتیجه انتشار سهام هم هزینه‌های مربوط به خود را دارد.

حال اگر بخواهیم بدانیم که به طور متوسط هزینه سرمایه شرکت چقدر است، باید هزینه سرمایه تک تک اقلام را حساب کرده و سپس میانگین بگیریم. واضح است که این میانگین‌گیری باید به صورت وزنی یا موزون صورت گیرد. یعنی هر بخشی که سهم بیشتری در تأمین مالی داشته، باید وزن یا ضریب بیشتری هم در محاسبات داشته باشد. میانگین موزون هزینه سرمایه یا WACC نشان می‌دهد که به طور متوسط هزینه سرمایه شرکت چقدر است.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۴۳٫۳۰ مگابایت)