ریسک پذیری

این یک تصور رایج است که سرمایه گذاران جوان نسبت به سرمایه گذاران مسن تر، با توجه به این که افق زمانی بلندمدت تری دارند، دارای ریسک پذیری بیشتری هستند. هر چند که این موضوع در حالت کلی صحیح است اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که باید بررسی شوند. داشتن ۶۵ سال سن به این معنی نیست که شما باید سبد سرمایه گذاری خود را به سرمایه گذاری های محافظه کارانه تبدیل کنید. افزایش امید به زندگی و پیشرفت علم پزشکی موجب شده است که افق زمانی سرمایه گذاری که اکنون ۶۵ سال سن دارد، حتی به بیش از ۲۰ سال برسد. حال سؤال این است که شخص سرمایه گذار، چگونه میزان ریسک پذیری خود را تعیین می کند؟ بگذارید نگاهی به این ماجرا بیندازیم.

حاضر به از دست دادن چه مبلغی هستید؟

ثروت خالص و میزان سرمایه در معرض ریسک باید عوامل مهمی در تعیین ریسک پذیری باشند. ثروت خالص به سادگی با منها کردن بدهی هایتان از دارایی هایتان به دست می آید. سرمایه در معرض ریسک یا درآمد در اختیار، مقدار پولی است که در صورت شکست سرمایه گذاریتان از دست می دهید. سرمایه گذارانی که ثروت خالصشان بالاتر است، قادر به پذیرش ریسک بیشتری هستند. اگر شما ثروت خالص کمتری دارید، سعی کنید گول سرمایه گذاری های پر ریسک تری که پتانسیل کسب سود سریع و آسان دارند را نخورید. ممکن است همه چیزتان را از دست بدهید.

اهداف سرمایه گذاریتان چیست؟

اهداف سرمایه گذاریتان مقدار ریسکی که باید متحمل شوید را مشخص خواهد کرد. اگر بخواهید برای مخارج تحصیل فرزندتان یا دوره بازنشستگی خودتان پس انداز کنید، حاضر به پذیرش چه مقدار ریسک هستید؟ برای برخی، معامله سرمایه گذاری های پر ریسک تر در قالب یک حساب بازنشستگی فردی (IRA) می تواند مناسب باشد، به شرطی که تمام اندوخته خود را روی یک سهم به خطر نیندازید.

اگر توانایی انجام کاری را دارید، دلیل نمی شود که حتماً آن کار را انجام دهید.

اگر تمام IRA خود را صرف قراردادهای آتی پر ریسک کنید به این امید که از منافع مالیاتی بهره مند شوید، ممکن است ریسک بسیار زیادی را متحمل شوید. نرخ مالیات مربوط به عایدات سرمایه ای قراردادهای آتی معمولاً کمتر است. با وجود این، چرا باید فردی که ثروت خالص پایینی دارد چنین ریسک بالایی را در مورد سرمایه بازنشستگیش متحمل شود؟

چقدر تجربه دارید؟

میزان تجربۀ سرمایه گذاری شما نیز باید در نظر گرفته شود. اگر شما در امر سرمایه گذاری و انجام معاملات تازه کار هستید، راهبردهای سرمایه گذاری های پرریسک تر باید محدود شوند تا وقتی که تجربه کافی را به دست آورید. حتی اگر از راهنمایی های یک مشاور استفاده می کنید نکته مهم این است که دقیقاً بدانید پول خود را صرف چه چیزی می کنید و چه قدر ریسک متحمل می شوید.

تحصیلات در مقابل مهارت مالی

وقتی مشاورتان از شما می پرسد سطح دانش سرمایه گذاری شما چه قدر است، چه پاسخی می دهید؟ اگر در مراحل پیشرفتۀ تجاری باشید، احتمالاً سطح متوسط یا بالا را انتخاب می کنید. این امر منطقی به نظر می رسد اما سطح دانش تجاری معمولاً بر اساس مباحث تئوریک تعیین می شود نه تجربیات واقعی. سرمایه گذاری که در زمینه مباحث مالی هیچ گونه سواد آکادمیکی ندارد اما ساعات متمادی به تماشای CNBC پرداخته و روزنامه های مالی را مو به مو مطالعه می کند، ممکن است بیشتر از یک مشاور در مورد تحولات روز به روز بازار اطلاعات داشته باشد.

ریسک خود را پخش کنید.

صرف نظر از میزان ریسک پذیریتان، عقل حکم می کند که همان عبارت کلیشه ای قدیمی یعنی تلاش برای حفظ سرمایه را به خاطر داشته باشید. پخش کردن ریسک موجب می شود که حتی اگر تمام سرمایه گذاری هایتان پرریسک باشند، میزان مواجهه با ریسک تک تک سرمایه گذاری ها یا معاملات در مجموع کاهش یابد. به طور کلی تنوع بخشی مناسب موجب می شود که احتمال وقوع زیان تا حد زیادی کاهش یابد.

بررسی دقیق

آیا می توانید شب ها سر راحت روی بالش بگذارید؟ آیا هنگام انجام معاملاتتان استرس دارید؟ آگاهی از سطح ریسک پذیری تنها به مواردی از این قبیل محدود نمی شود بلکه مفهوم وسیع تری را در بر می گیرد. شناخت و تعیین میزان ریسک پذیری در واقع فرآیند تجزیه و تحلیل وضعیت مالی شخصی خود و برقراری تعادل میان آن با اهداف و مقاصدتان است. در نهایت دانستن سطح ریسک پذیریتان و انجام سرمایه گذاری های متناسب با آن، شما را از ورشسکستگی مالی کامل نجات می دهد.