نسبت مالیات به GDP چیست؟

نسبت مالیات به GDP نسبتی است که میزان مالیات دریافتی یک کشور را نسبت به میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) آن می‌سنجد. برخی از کشورها برای مقابله با کسری بودجه خود، تلاش می‌کنند تا نسبت مالیات به GDP خود را تا حد مشخصی افزایش دهند. در ایالت‌هایی که درآمد مالیاتی به طور قابل توجهی نسبت به تولید ناخالص داخلی (GDP) افزایش یافته است، سیاست‌گذاران ممکن است تصمیم به افزایش درصد درآمد مالیاتی مربوط به بدهی‌های خارجی بگیرند.

نسبت مالیات به GDP به زبان ساده

نسبت مالیات به GDP میزان مالیات دریافتی دولت را با میزان تولید ناخالص داخلی مقایسه می‌کند. برخی از کشورها نسبت مالیات به GDP بالایی دارند. به عنوان مثال این نسبت برای کشور سوئد در سال ۲۰۱۴، حدود ۳۵ درصد بوده است. از سوی دیگر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی کشور استونی در سال ۲۰۱۴، حدود ۱ درصد بوده است. این نسبت برای ایالات متحده ۱۱٫۷ درصد می‌باشد.
وقتی که در یک کشور درآمدهای مالیاتی با سرعت کمتری نسبت به GDP رشد کند، نسبت مالیات به GDP کاهش می‌یابد و اگر درآمدهای مالیاتی با سرعت بیشتری نسبت به GDP رشد کند، این نسبت افزایش می‌یابد.
به عنوان مثال اگر GDP یک کشور ۱۰ میلیارد دلار و درآمدهای مالیاتی آن ۲ میلیارد دلار باشد، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی آن ۲۰ درصد خواهد بود. اگر GDP به ۱۵ میلیارد دلار افزایش یابد و درآمد مالیاتی به ۳ میلیارد دلار برسد، این نسبت همان ۲۰ درصد باقی می‌ماند. حال اگر GDP به ۱۸ میلیارد دلار برسد و مالیات فقط ۳ میلیارد دلار باشد، این نسبت ۱۶٫۷ درصد خواهد بود و برعکس اگر درآمد مالیاتی به ۴ میلیارد دلار برسد و GDP به ۱۲ میلیارد دلار افزایش یابد، این نسبت ۳۳٫۳ درصد خواهد شد.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۶۰٫۴۶ مگابایت)