نسبت Q چیست؟

نسبت Q ( کیو )، نسبتی است که توسط جیمز توبین برنده جایزه نوبل در اقتصاد و استاد دانشگاه ییل ارائه شده است. بر اساس نظریه جیمز توبین ارزش کل شرکت‌های موجود در بازار سهام باید تقریباً برابر با بهای جایگزینی آن‌ها باشد. برای محاسبه نسبت Q باید ارزش بازار شرکت را بر ارزش جایگزینی دارایی‌های آن شرکت تقسیم نمود. به عنوان مثال اگر ارزش دارایی‌های یک شرکت ۳۵ میلیون دلار باشد و تعداد سهام منتشره این شرکت ۱۰ میلیون سهم و ارزش هر سهم ۴ دلار باشد، در این صورت نسبت Q این شرکت ۱/۱۴ خواهد بود.

از آن‌جایی که محاسبه دقیق بهای جایگزینی کل دارایی‌های یک شرکت کار بسیار دشواری است، تحلیلگران معمولاً نسبت Q را طور دیگری محاسبه می‌کنند. بدین صورت که ارزش بازار بدهی‌ و حقوق صاحبان سهام شرکت را بر ارزش دفتری بدهی‌ و حقوق صاحبان سهام شرکت تقسیم می‌نمایند. همچنین گروهی از تحلیلگران با فرض این که ارزش دفتری و بازار بدهی‌های شرکت باهم برابر است این نسبت را از تقسیم ارزش بازار حقوق صاحبان سهام بر ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام شرکت محاسبه می‌کنند.

نسبت Q به زبان ساده

جیمز توبین معتقد بود که تنها در صورتی می‌توان ادعا نمود که سهام یک شرکت به درستی قیمت‌گذاری شده است که ارزش بازار آن شرکت با بهای جایگزینی آن برابر باشد. منظور از بهای جایگزینی این است که اگر بخواهیم امروز شرکتی را تعطیل کنیم و شرکت دیگری را دقیقاً مشابه همان شرکت قبلی ایجاد کنیم باید چقدر بپردازیم.

به عنوان مثال اگر نسبت Q شرکتی بین صفر و یک باشد، یعنی بهای جایگزینی دارایی‌های آن شرکت بیشتر از ارزش سهام آن شرکت است. این بدان معنی است که سهام شرکت کمتر از حد ارزش‌گذاری شده است یا به زبان ساده‌تر، سهام آن شرکت ارزان و مناسب خرید است.

همچنین اگر نسبت Q شرکتی بزرگ‌تر از یک باشد، یعنی ارزش سهام شرکت بیشتر از بهای جایگزینی دارایی‌های آن شرکت است. این بدان معنی است که سهام شرکت بیشتر از حد ارزش‌گذاری شده است یا به زبان ساده‌تر، سهام آن شرکت گران و مناسب فروش است.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۴۹٫۵۳ مگابایت)

دانلود فایل : نسبت Q Ratio | Q