نظریه گشت تصادفی چیست؟

نظریه گشت تصادفی بیان می‌دارد که قیمت سهم از یک روند تصادفی و غیرقابل پیش‌بینی تبعیت می‌کند. به عبارت دیگر نمی‌توان بر اساس عملکرد سهم در گذشته قیمت سهم در آینده را پیش‌بینی کرد.

طرفداران این نظریه بر این باورند که نمی‌توان بدون پذیرش ریسک بیشتر، بر بازار غلبه کرد. منظور از غلبه کردن بر بازار، کسب بازدهی بیشتر از میانگین بازده بازار می‌باشد. مخالفان این نظریه اما نظر دیگری دارند.

آن‌ها می‌گویند تاریخ نشان داده است که قیمت سهام بر اساس روندها و الگوهای خاصی تغییر می‌کند بنابراین می‌توان با بررسی دقیق روند قیمت سهم در گذشته و تعیین نقاط ورود و خروج سرمایه، بر بازار غلبه کرد.

نظریه گشت تصادفی به زبان ساده

نظریه گشت تصادفی بیان می‌دارد که همان طور که مسیر قدم زدن یک آدم مست قابل پیش‌بینی نیست، قیمت سهم هم قابل‌ پیش‌بینی نیست. به همین دلیل به این نظریه، نظریه گشت تصادفی یا قدم زدن تصادفی می‌گویند.

نظریه گشت تصادفی اولین بار در سال ۱۹۷۳ در کتابی به نام “گشت تصادفی در وال استریت” نوشته برتون مالکیل مطرح شد. این کتاب با تأکید بر صحت نظریه بازار کارا که پیش‌تر در دانشگاه شیکاگو توسط ویلیام شارپ مطرح شده بود، به تشریح مفهوم گشت تصادفی پرداخت.

مالکیل در کتاب خود مدعی شده است که اگر چشم‌های یک میمون را ببندید و صفحات مالی روزنامه را به دیوار چسبانده و از میمون بخواهید که با پرتاب دارت یک پرتفوی در آن روزنامه را انتخاب کند، پرتفوی انتخابی او همان قدر خوب است که پرتفوی انتخابی یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای خوب است. به عبارت دیگر نمی‌توان با تحلیل اطلاعات موجود یا نوسانات قیمتی سهم در گذشته، آینده را پیش‌بینی کرد.

این نظریه با نظریه تحلیل تکنیکال در تضاد است. چراکه تکنیکالیست‌ ها با تحلیل روند قیمتی سهم در گذشته به پیش‌بینی آینده قیمت می‌پردازند.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۵۴٫۶۱ مگابایت)