نقش قدرت خارق‌العاده سیستم آر ای اس مغز در رسیدن به موفقیت

در مغز ما بخشی وجود دارد که سیستم فعال‌کننده شبکه‌ای (آر ای اس) نام گرفته است و یکی از کارکردهای آن فیلتر کردن اطلاعات است. اگر به تمامی اطلاعاتی که از طریق حواس پنج گانه خود در شبانه‌روز دریافت می‌کنید آگاهی پیدا می‌کردید، بدون شک دیوانه می‌شدید! این سیستم برای جلوگیری از چنین اتفاقی، مسائل بی‌ارتباط با افکار و عقاید شما را حذف می‌کند و به این ترتیب دامنه فعالیت شما را محدود می‌نماید.

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که تصمیم بگیرید مثلاً ماشینی بخرید و بعد ناگهان آن را همه جا ببینید؟ این اتفاق به دلیل فعال شدن سیستم آر ای اس در مغز رخ می‌دهد. آن ماشین همیشه همین جا بوده با این تفاوت که قبل از تصمیم شما برای خرید ماشین برایتان اهمیتی نداشته و از این رو، آر ای اس آن را حذف می‌کرد و شما به آن توجه نمی‌کردید.

برخورداری از هدفی قطعی و اصلی باعث فعال‌سازی سیستم آر ای اس می‌شود و به این ترتیب شما می‌توانید فرصت‌هایی که شما را در دستیابی به آن هدف یاری می‌کنند را تشخیص دهید. بنابراین شناخت هدف امری حیاتی است. محققان در تحقیقی مشهور درباره دانشجویان دانشگاه ییل دریافتند که تنها ۳ درصد از آن‌ها برای موفقیت خود هدف‌گذاری و برنامه ریزی کرده بوده‌اند. این محققان ۲۰ سال بعد با آن‌ها مصاحبه کردند و متوجه شدند آن ۳ درصد از لحاظ مالی موفق‌تر از ۹۷ درصد دیگر عمل کرده‌اند.

توصیه‌ای برای شما

ساده به نظر می‌رسد، ولی واقعیت این است که اکثر مردم نمی‌دانند هدف قطعی و اصلیشان چیست. فکر کردن به این سؤال در تعیین هدف به شما کمک می‌کند: «اگر به اندازه کافی پول و زمان در اختیار داشتم، با زندگی‌ام چه می‌کردم؟» حداقل ۵ مورد را یادداشت کنید. ولی نه مواردی را که حاضر به انجام آن نیستید، مثلاً این که «کارم را رها می‌کردم».