پنج اظهارنظر سرمایه گذاری که باعث می شود احمق به نظر برسید!

سرمایه گذاری کار هرکسی نیست. برخی از مردم عاشق این هستند که درباره سهام اظهار نظر کنند؛ اما برخی دیگر عاشق این هستند که آن ها را مورد تمسخر قرار دهند؛ چرا که این افراد سعی می کنند تا خود را باهوش و مهم نشان دهند اما حتی نمی دانند که در مورد چه چیزی صحبت می کنند. اگر می خواهید جزو گروه اول باشید و از گزند جوک های گروه دوم در امان بمانید، مقاله مناسبی را انتخاب کرده اید. این مقاله به شما کمک می کند تا درباره بازار، آگاهانه اظهار نظر کنید.  در اینجا پنج عبارتی را که نباید بیان کنید، علت این که چرا نباید آن ها را به زبان آورید و پاسخ یک سرمایه گذار با تجربه در شرایط مشابه را ذکر می کنیم.

اظهارنظر شماره یک: من از سرمایه گذاری خود در شرکت X مطمئن هستم.

تصور غلط: با سرمایه گذاری در یک شرکت فعال با رشد سریع ، قطعا بازده مناسبی خواهید داشت.

توضیح: یک سرمایه گذاری هیچ گاه مطمئن نیست. ممکن است شرکت با مشکلاتی جدی رو به رو باشد که سرمایه گذاران از آن بی اطلاعند. در طول تاریخ بسیاری از شرکت های اسم و رسم دار نظیر Enron، World Com، Adelphia و Crossing Global سقوط کرده اند. حتی قدرتمندترین شرکت ها از نظر مالی, که دارای بهترین مدیریت هستند ممکن است به دلیل وقوع  یک حادثه غیر قابل کنترل یا یک تغییر عمده در بازار، مانند حضور یک رقیب جدید یا تغییر در تکنولوژی، آسیب ببینند. علاوه بر این، اگر شما سهام پرطرفداری را بخرید، این امکان وجود دارد که سهام گران تر از ارزش واقعیش قیمت گذاری شده باشد که این امر بازدهی مطلوب آن را زیر سؤال می برد. برای این که از چنین خطراتی در امان بمانید، سرمایه گذاری های خود را متنوع کنید.

نکته بسیار مهم این است که شما باید مشخص کنیدکه آیا به جای (یا علاوه بر) سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک که متنوع شده هستند، می خواهید در سهم خاصی سرمایه گذاری کنید یا نه؟ برای افزایش بازدهی و کاهش ریسک خود هنگامی که در یک سهم خاص سرمایه گذاری می کنید، باید بتوانید شرکت هایی که ممکن است سهامشان چندان محبوب و پر طرفدار نباشد، اما دارای ارزش بلند مدت هستند را شناسایی کنید.

آنچه یک سرمایه گذار با تجربه می گوید: مطمئن هستم که سرمایه گذاری من در شرکت X نتیجه مطلوبی خواهد داشت، اما محض احتیاط، فقط ۵٪ از پس اندازم را به آن اختصاص داده ام.

اظهارنظر شماره دو: در حال حاضر سهام نمی خرم چون بازار عملکرد بسیار بدی دارد.

تصور غلط: سرمایه گذاری در یک دارایی که قیمت آن رو به کاهش است، ایده خوبی نیست.

توضیح: اگر سهم هایی که می خرید اساساً سهم های با ثباتی باشند، بنابراین پایین بودن قیمت های فعلی آن ها، احتمالاً تنها ناشی از ترس سرمایه گذاران کوتاه مدت است. در این مورد، به سهم هایی که در موقعیت فروش قرار دارند و برای شما جذاب هستند توجه کنید. از این فرصت، یعنی پایین بودن موقتی قیمت سهام، استفاده کرده و آن ها را بخرید. اما ابتدا  تمام تلاش خود را به کار بندید تا علت افت قیمت سهام را پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که علت آن صرفاً رکود بازار است و مشکل جدی دیگری در کار نیست. به یاد داشته باشید که بازار سهام به صورت دوره ای در حال تغییر است. اگر اکثر مردم  به صورت هول هولکی اقدام به فروش می کنند، دلیل نمی شود که شما هم همین کار را انجام دهید.

آنچه یک سرمایه گذار با تجربه می گوید: در حال حاضر که بازار نزولی است، معاملات بسیار خوبی روی سهام انجام می دهم. در چند سال آینده با بازگشت قیمت سهام به حالت اولیه، از نتیجه عملکرد خود راضی خواهم بود.

اظهارنظر شماره سه: یک کارگزار حرفه ای جدید استخدام کرده ام و مطمئن هستم که بر بازار غلبه خواهم کرد.

تصور غلط: سرمایه گذاری های با مدیریت فعال نسبت به سرمایه گذاری های با مدیریت منفعل عملکرد بهتری دارند.

توضیح: معمولاً عملکرد پرتفوهای با مدیریت فعال، به دلایل مختلف، از عمکرد بازار ضعیف تر است. سه علت مهم عبارتند از:

۱- شما برای انجام هر معامله باید کارمزد بپردازید. حتی در کارگزاری های آن لاین با کارمزد پایین که انجام تمامی امور با خود شماست نیز کارمزدی حداقل برابر با $۵ دلار به ازای هر معامله در نظر گرفته شده است. ( البته این مقدار کارمزد مربوط به بورس های امریکایی است و در ایران حداقل کارمزد پرداختی به ازای هر معامله کمتر از این مقدار است.). اگر یک کارگزار استخدام کنید، کارمزدها به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابند و هم چنین ممکن است هزینه های مشاوره را نیز شامل شوند. این پرداخت ها به مرور زمان بیشتر شده و موجب کاهش بازدهی شما خواهند شد.

۲- ریسک عدم مدیریت مناسب پورتفوی شما توسط کارگزار همواره وجود دارد. کارگزاران برای به دست آوردن کارمزد بیشتر، گاهی معاملات اضافی انجام می دهند و یا سرمایه گذاری هایی را انتخاب می کنند که با اهداف شما سازگار نیست. هر چند که چنین مدیریتی غیر اخلاقی است، اما همچنان انجام می شود.

۳- اگر چند صد هزار دلاری در دست نداشته باشید، شانس پیدا کردن کارگزاری که بتواند مدام بر بازار فائق آید (یعنی بتواند بیش از متوسط بازار بازده کسب کند) ناچیز است. به جای استفاده از روش های مرسوم یعنی استخدام یک کارگزار که ممکن است تصمیماتی بگیرد که صد در صد به نفع شما نباشد، یک برنامه ریز مالی بر اساس حق الزحمه استخدام کنید. این برنامه ریزان اجرتی بابت تصمیمات سرمایه گذاری شما نمی گیرند. آن ها فقط بابت ارائه مشاوره های حرفه ای، حق مشاوره ای به صورت ساعتی دریافت می کنند.

آنچه یک سرمایه گذار با تجربه می گوید: اکنون که یک برنامه ریز مالی بر اساس حق الزحمه استخدام کرده ام، ثروت من افزایش خواهد یافت چون یک فرد حرفه ای، بدون غرض ورزی، در اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری مناسب به من کمک می کند.

اظهارنظر شماره چهار: سرمایه گذاری های من به طور مناسبی متنوع شده است، زیرا مالک صندوق سرمایه گذاری مشترکی هستم که هم سو با شاخص S&P 500 عمل می کند.

تصور غلط: سرمایه گذاری در تعداد زیادی سهم، حتما متنوع سازی مطلوبی را در پی دارد.

اظهارنظر: شروع خوبی است. مالکیت ۵۰۰ سهم بهتر از تعداد اندکی سهم است. هرچند برای داشتن یک پورتفوی واقعاً متنوع، نیاز دارید که از سایر طبقات دارایی های مالی نیز استفاده کنید. مانند اوراق قرضه، اوراق خزانه، صندوق های سرمایه گذاری در بازار پول، صندوق های سرمایه گذاری مشترک بین المللی و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF). از آنجایی که سهم های موجود در S&P 500 همگی متعلق به شرکت های بزرگ هستند، شما می توانید با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری  هم سو با شاخص شرکت های کوچک یا ETFها، ضمن افزایش تنوع بخشی، بازده بالقوه خود را نیز افزایش دهید. داشتن یک صندوق سرمایه گذاری مشترک که سهم های متفاوتی را در خود جای داده است، به شما برای متنوع سازی قسمت مربوط به سهام در پورتفوی،کمک می کند، اما نگه داری اوراق بهادار در قالب طبقات مختلفی از دارایی ها، به متنوع سازی کل پورتفوی کمک می کند.

آنچه یک سرمایه گذار با تجربه می گوید: من با سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری هم سو با شاخص S&P500، آن بخش از پرتفوی خود که مربوط به سهام است را متنوع کرده ام، اما این تنها یک بخش از پورتفوی من است.

اظهارنظر شماره پنج: امروز در بازار سهام $۱۰۰۰ عایدی کسب کردم.

تصور غلط: زمانی که ارزش سرمایه گذاری های شما بالا می رود پول به دست آورده و زمانی که ارزش آن ها پایین می آید پول خود را از دست داده اید.

توضیح: اگر شما صرفاً روی کاغذ عایدی کسب کرده باشید، در واقع هیچ پولی به دست نیاورده اید و تا زمانی که فروش صورت نگیرد هیچ چیز قطعی نشده است. این دلیل دیگری است که نشان می دهد نباید در مورد افت های دوره ای بازار سهام خیلی نگران باشید. اگر در سرمایه گذاری های خود ثابت قدم باشید، شانس بالا رفتن ارزش آن ها بسیار زیاد خواهد بود. اگر افق سرمایه گذاری شما بلند مدت باشد، فرصت های کسب سود بسیاری در طی زمان خواهید داشت. اگر قانون مالیات بدون تغییر باقی بماند، با نرخ کمتری روی عایدی سرمایه گذاری های بلند مدت خود مالیات پرداخت خواهید کرد و بنابراین می توانید مبلغ بیشتری از سود را نزد خود نگه دارید. ارزش پورتفوی پیوسته در حال نوسان است، اما رسیدن به عایدی و یا زیان بدون مواجهه با این نوسانات ممکن نخواهد بود.

آنچه یک سرمایه گذار با تجربه می گوید: امروز ارزش پورتفوی من $۱۰۰۰ افزایش یافت. به نظر می رسد که بازار روز خوبی را پشت سر گذاشته است. اما این موضوع مرا چندان تحت تأثیر قرارنمی دهد، چون به این زودی ها قصد فروش ندارم.

نتیجه گیری

این برداشت های نادرست به قدری رایج است که گاهی اوقات حتی باهوش ترین دوستان و آشنایانتان هم ممکن است حداقل به یکی از آن ها اشاره کنند. حتی اگر شما قصد اصلاحشان را داشته باشید، ممکن است بگویند این شما هستید که در اشتباهید نه ما.  البته در خاتمه باید بگوییم که مهم ترین نکته در مورد سرمایه گذاری هایتان این نیست که در ظاهر باهوش به نظر برسید، بلکه باید واقعا باهوش باشید. از پنج اشتباه کلامی که در بالا توضیح دادیم، بپرهیزید و به این ترتیب در مسیر صحیح برای کسب بازده های بالاتر قدم خواهید گذاشت.