پوشش ریسک چیست؟

پوشش ریسک یا مصون سازی، یک سرمایه‌گذاری است برای کاهش ریسک مربوط به تغییرات نامطلوب قیمت یک دارایی. معمولاً پوشش ریسک شامل اتخاذ یک موقعیت معاملاتی معکوس در اوراق مشتقه نسبت به دارایی تحت پوشش است.

مثلاً سرمایه‌گذاری به نام “مورتی” ۱۰۰ سهمِ “پی ال سی”  را به قیمت ۱۰ دلار خریداری می‌کند. “مورتی” با خرید اختیار فروش ۵ دلاری برای این سهم، با قیمت توافقی ۸ دلار و سررسید یک ساله، ریسک خود را پوشش می‌دهد. اگر سهم با قیمتی بیشتر از قیمت توافقی معامله شود “مورتی” اختیار فروش خود را اعمال نمی‌کند.

اگر سهم در قیمت صفر دلار معامله شود، او می‌تواند هر سهم خود را به قیمت ۸ دلار بفروشد. در این حالت زیان او ۲۰۵ دلار می‌شود. بدون استفاده از اختیار معامله، کل سرمایه‌گذاری “مورتی” سوخت می‌شد.

پوشش ریسک به زبان ساده

پوشش ریسک مشابه خرید یک بیمه نامه است. به عنوان مثال فرض کنید در یک منطقه زلزله خیز خانه‌ای را خریداری نموده‌اید. برای آن که از خانه خود در مقابل زلزله حفاظت کنید (به عبارت دیگر ریسک ناشی از وقوع زلزله را پوشش دهید) باید بیمه نامه حوادث طبیعی خریداری نمایید. پوشش ریسک معمولاً رایگان نیست و هزینه‌هایی را به اشخاص تحمیل خواهد کرد.

هنگام پوشش ریسک باید یک تعادل منطقی میان ریسک و بازده برقرار باشد. شایان ذکر است که هنگامی که ریسک بالقوه را کاهش می‌دهید، سود بالقوه شما نیز کاهش خواهد یافت بنابراین که اگر شرکت‌ها خود را در مقابل ریسک پوشش ندهند، ممکن است عملکرد بهتری نسبت به حالت پوشش ریسک داشته باشند. همچنین این احتمال نیز وجود دارد، که عملکرد بدتری نسبت به حالت پوشش ریسک داشته باشند.

با استفاده از تنوع بخشی می‌توان بخشی از ریسک که ریسک غیرسیستماتیک نامیده می‌شود را از بین برد اما همچنان با ریسک سیستماتیک مواجه خواهیم بود. در این شرایط برای پوشش ریسک‌های سیستماتیک معمولاً از مشتقات مالی نظری قراردادهای آتی، اختیار معامله، قرارداد تاخت و … استفاده می‌گردد.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۳۰٫۵۶ مگابایت)