پول مرامی چیست؟

پول مرامی پول یا سرمایه اولیه‌ای است که از طرف خانواده یا دوستان یک کارآفرین به او پرداخت می‌شود تا کسب و کار خود را راه بیندازد. هدف اصلی کسانی که این پول را به کارآفرین پرداخت می‌کنند، کسب بازده بالا نیست بلکه آن‌ها با نیت کمک به راه اندازی کسب و کار و رسیدن کارآفرین به رویاهایش این پول را پرداخت می‌کنند.

پول مرامی به زبان ساده

معمولاً افرادی که قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارند، در ابتدای کار نمی‌توانند از بانک وام بگیرند. چراکه آن‌ها از اعتبار کافی برخوردار نیستند و نمی‌توانند بانک را متقاعد به پرداخت وام کنند. در چنین شرایطی کارآفرینان به سراغ دوستان، خانواده و افرادی که به آن‌ها اعتماد دارند، می‌روند تا سرمایه اولیه مورد نیاز برای کسب و کار خود را تأمین کنند. به پولی که از این طریق تأمین می‌گردد، پول مرامی می‌گویند. همان طور که از نام آن مشخص است، سرمایه‌گذاران به این دلیل چنین پولی را پرداخت می‌کنند که به شخص کارآفرین علاقه و اعتماد دارند و هدف اصلیشان کمک کردن به کارآفرین است. در نتیجه این سرمایه‌گذاران از روش‌های مرسوم برای تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری نظیر ارزیابی جریانات نقدی، ریسک و … استفاده نمی‌کنند و بر حسب اعتبار شخص کارآفرین این پول را می‌پردازند.

در بسیاری از موارد پول مرامی تنها راهی است که یک کسب و کار می‌تواند شکل گیرد زیرا در ابتدای کار معمولاً کارآفرینان نمی‌توانند از شیوه‌های مرسوم و سنتی تأمین مالی استفاده کنند.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۶۰٫۶۴ مگابایت)