کالای پست چیست؟

کالای پست کالایی است که میزان مصرف آن با افزایش درآمد کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر اگر جهت تغییرات درآمد و مصرف بر خلاف یکدیگر باشد، کالا پست است. دقت داشته باشید که کالای پست الزاماً یک کالای بی‌کیفیت نیست هرچند که ممکن است کالاهای پست نسبت به کالاهای جانشینشان از کیفیت بالایی برخوردار نباشند.

منحنی‌ای که رابطه مصرف و درآمد را با فرض ثابت بودن سایر عوامل نشان می‌دهد، منحنی انگل نام دارد. اگر مصرف را در محور افقی و درآمد را در محور عمودی نشان دهیم، منحنی انگل کالای پست، نزولی است یعنی با کاهش درآمد، تقاضا برای مصرف آن کالا افزایش می‌یابد. همچنین می‌توان گفت که کالای پست کالایی است که کشش درآمدی تقاضای آن منفی است.

کالای پست به زبان ساده

در شرایط عادی هنگامی که درآمد یا تولید ناخالص داخلی واقعی در اقتصاد افزایش می‌یابد، انتظار می‌رود که میزان تقاضا برای مصرف کالاها و خدمات نیز افزایش یابد. اما کالاها و خدمات پست، برعکس این حالت هستند. یعنی با افزایش درآمد میزان مصرفشان کاهش می‌یابد و با کاهش درآمد میزان مصرفشان افزایش می‌یابد.

مثلاً خدمات مربوط به حمل‌و‌نقل عمومی چنین حالتی دارند. فرض کنید در یک جامعه درآمد افراد به طور چشم‌گیری افزایش یابد. در این حالت آن‌ها به جای استفاده از اتوبوس اقدام به خرید خودروی شخصی می‌کنند و میزان تقاضا برای اتوبوس کاهش می‌یابد.

لباس‌های دست دوم یا لباس‌هایی که برند معتبری ندارند نیز نمونه دیگری از کالاهای پست می‌باشند. وقتی درآمد افراد افزایش می‌یابد، معمولاً به سراغ خرید لباس از برندهای معتبر می‌روند. به این ترتیب میزان تقاضا یا مصرف لباس‌های دست دوم و لباس‌هایی که توسط برندهای معتبر تولید نشده‌اند، کاهش می‌یابد.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح مالی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۴۸٫۶۱ مگابایت)