کالای گیفن چیست؟

کالای گیفن، کالایی است که هرچقدر قیمتش افزایش پیدا کند تقاضایش هم افزایش پیدا می‌کند و برعکس. کالای گیفن قانون تقاضا را نقض می‌کند. بر اساس قانون تقاضا، هرچقدر قیمت افزایش یابد، تقاضا کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر شیب منحنی تقاضا منفی است.

تنها موردی که تقاضا شیب مثبت پیدا خواهد کرد، کالای گیفن است. به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که اگر اثر درآمدی بر اثر جانشینی غلبه کند، قانون تقاضا نقض می‌شود یعنی منحنی تقاضا شیب مثبت پیدا می‌کند. بنابراین کالای گیفن، کالای پستی است که اثر درآمدیش بر اثر جانشینی آن غلبه می‌کند. به یاد داشته باشید که کالای گیفن یک کالای پست است اما هر کالای پستی، لزوماً گیفن نیست. نام این کالا از نام اقتصاددان معروف “رابرت گیفن” گرفته شده است.

کالای گیفن به زبان ساده

در قرن نوزدهم در ایرلند قحطی شد. در زمان قحطی، به دلیل این که قیمت سیب‌زمینی افزایش پیدا کرد، مصرف‌کنندگان فقیر بیشتر پول خود را صرف خرید سیب‌زمینی می‌کردند و توان خرید مواد مغذی‌تر و البته گران‌تر نظیر گوشت را نداشتند (اثر درآمدی).

بنابراین علی‌رغم این که آن‌ها تمایل داشتند که سیب‌زمینی کمتر و گوشت بیشتری بخرند اما بی‌پولی باعث می‌شد که سیب‌زمینی بیشتر و گوشت کمتری بخرند (اثر جانشینی).

در این مثال دیدیم که قدرت اثر درآمدی بر اثر جانشینی چربید و این همان ویژگی اصلی کالای گیفن است.

با مشاهده این ویدیوی آموزشی درک بهتری نسبت به مفهوم این اصطلاح اقتصادی پیدا خواهید کرد.

شما می توانید از طریق لینک زیر، فایل ویدیوی آموزشی فوق را دانلود نمایید. (حجم فایل: ۳۰٫۰۶ مگابایت)