اشتباهات سرمایه گذاری

تنها چیزی که سخت تر از خرید یک سهم است، تصمیم گیری درباره زمان فروش آن است. افق سرمایه گذاری شما بلند مدت است یا کوتاه مدت؟ بهتر است همیشه قوانین وارن بافت (Warren Buffett) را به خاطر داشته باشید. قانون شماره یک: پولتان را از دست ندهید. قانون شماره دو: قانون شماره یک را فراموش نکنید.

گاهی برای جلوگیری از زیان بیشتر یا برداشت سود، باید سهم خود را بفروشید. در این جا با ارائه چند راهکار ساده، شما را در تعیین زمان مناسب برای فروش سهامتان، راهنمایی خواهیم کرد.

خرید یک سهم خوب در یک بخش داغان

اگرچه اکثر معامله گران نسبت به فروش سهامشان مقاومت خواهند کرد (به خصوص وقتی که آن سهم متعلق به یک شرکت قدرتمند، با بازده بالا و بدهی کم باشد) اما واقعیت این است که با وجود جذابیتی که این سهم ها دارند، ممکن است عملکرد ضعیفشان به دلیل خرابی و کسادی آن بخش یا گروه یا صنعتی باشد که آن شرکت در آن قرار دارد.

به طور کلی وقتی اوضاع بخش خاصی از بازار به هم می ریزد و شما صاحب سهام شرکتی باشید که در آن بخش داغان فعالیت می کند، شاید بهتر باشد به فکر فروش سهمتان بیفتید. چرا که حتی شرکت های خوب نیز هنگام غرش خرس (یعنی در شرایط نزولی) در امان نخواهند بود. امروزه خرید و فروش سهام راحت تر از همیشه شده و هزینه ها و کارمزد های انجام معاملات نیز تا حدودی کاهش یافته است. مطابق با قانون شماره یک وارن بافت، حتی سرمایه گذاران بلندمدت نیز گاهی اوقات باید اقدام به فروش کوتاه مدت کنند تا پولشان را از دست ندهند.

رفتار احساسی و دلبستگی شدید به سهام

اگر به شدت به سهامتان دلبستگی پیدا کنید، نهایتاً ضرر خواهید کرد. اما چرا اغلب سرمایه گذاران آن قدر به سهم هایی که خریداری می کنند، علاقه مند و وابسته می شوند که تحت هیچ شرایطی حاضر به فروششان نیستند؟ یکی از دلایلی که باعث می شود سرمایه گذاران خوب، در دام احساساتشان گرفتار شده و به شدت نسبت به سهم هایی که دارند وابسته و متعصب شوند، این است که آن ها معمولاً برای شناسایی سهم های مناسب وقت زیادی را صرف می کنند. در واقع سرمایه گذاران حرفه ای اغلب کتاب های قطور و تخصصی درباره سهام می خوانند، از سیستم های حرفه ای انتخاب سهام استفاده کرده و همه اخبار و اطلاعات بازار را دائم چک می کنند تا در نهایت یک یا چند سهم را انتخاب کنند. درنتیجه چون این کار مستلزم صرف وقت، انرژی و هزینه بالایی است، سرمایه گذاران نسبت به انتخاب هایشان دچار غرور و تعصب می شوند. اما باید بدانید که این کار ممکن است شما را به خاک سیاه بنشاند و زیان های جبران ناپذیری را به شما تحمیل کند. جیم کرامر (Jim Cramer) در کتاب خود (پول واقعی: سرمایه گذاری معقول در دنیای نامعقول ـ سال ۲۰۰۵) می گوید: هنگامی که سهمی پول ساز است، سرمایه گذاران باید عاشق آن سهم باشند اما هنگامی که این گونه نیست، باید بی خیال آن سهم شوند!

وابستگی احساسی و تعصب، ویژگی ذاتی انسان است چون انسان ها نمی خواهند بپذیرند که اشتباه کرده اند. حال سؤال این است: شما می خواهید متعصب باشید یا ثروتمند؟

عدم برداشت سود

سود تا زمانی که آن را برداشت نکرده اید، سود نیست. هنگامی که قیمت یک سهم ناگهان افزایش یافته و سربه فلک می کشد و شما احساس می کنید که اوضاع دارد از کنترل خارج می شود، وقت آن است که حداقل بخشی از سهام خود (مثلاً یک سوم یا نصف سهامتان) را بفروشید. با این کار هم بخشی از سود خود را قطعی کرده اید و هم این که اگر قیمت باز هم رشد کرد، خیلی ناراحت نخواهید شد چرا که هنوز مالک بخشی از آن سهم هستید.

خرید و نگهداری … و نگهداری و نگهداری

رمز موفقیت در تعیین زمان درست فروش، خواندن، خواندن، خواندن و باز هم بیشتر خواندن است. همه ما گرفتار هستیم اما فقط کافی است چند دقیقه از وقتتان را در روز یا هفته، صرف پی گیری اخبار اقتصادی کنید. ببینید در بازار چه خبر است، وضعیت کلی اقتصاد چگونه است و به طور خاص سهامتان در چه وضعیتی قرار دارد. خواندن و اطلاعات کسب کردن مثل بیمه است. هر چه قدر بیشتر بدانید، بیشتر در امانید. هنگامی که شما دارای یک استراتژی مشخص باشید، حتی آگاهی از چند خبر ساده، می تواند قدرت لازم برای کسب سود یا دفع ضرر را فراهم کند.

حرکت رو به جلو

هیچ راهی برای تعیین زمان دقیق فروش نیست، اما سرنخ هایی وجود دارد. آگاهی از اشتباهات دیگران و اجتناب از انجام این اشتباهات رایج، به خودی خود یک استراتژی عالی محسوب می شود. اگر دیدید که قیمت سهام یک شرکت قدرتمند دچار سیر نزولی شده است، سرنخ ها را دنبال کنید و ببینید که آیا این امر به دلیل وضع نامساعد شرکت است یا این که کل شرکت های هم گروه با آن نیز چنین وضعیتی را دارند. هنگام ارزیابی سهام تعصب و پیش داری را کنار گذاشته و از دلبستگی های عاطفی و تصمیمات احساسی پرهیز کنید. در نهایت به خاطر داشته باشید که دانش، قدرت است. کتاب هایی که نویسندگانشان، از معامله گران و سرمایه گذاران موفق بوده اند یا هستند را بخوانید و از دانش و تجربه آن ها استفاده کنید. عوامل زیادی بازار های مالی را تحت تأثیر قرار می دهد اما با تلاش، مطالعه و تحقیق در مورد سرمایه گذاری هایتان می توانید به اهداف خود برسید.