ممکن است این گونه تصور شود که رئیس جمهور امریکا به عنوان رهبر قدرتمندترین کشور دنیا، هیچ گونه مشکل مالی ندارد. اما واقعیت آن است که تعدادی از رئیس جمهورهای امریکا قبل و بعد از رئیس‌جمهور شدنشان، ثروت اندکی داشتند. در این مقاله، پنج تن از فقیرترین رؤسای دولت ایالات متحده امریکا را معرفی می‌کنیم.

سی و سومین رئیس جمهور امریکا : هری اس. ترومن (Harry S. Truman)

رئیس جمهور امریکا : ترومن

سی و سومین رئیس جمهور امریکا بیشتر عمر خود را در بحران مالی به سر برد. او خانواده نسبتاً فقیری داشت و سرمایه‌گذاری‌های نامناسبش در مواردی از قبیل سرمایه‌گذاری در یک فروشگاه پوشاک مردانه و یک شرکت نفتی، موجب شد که ترومن چندین سال بدهکار باشد.

اما با این حال او هیچ وقت ورشکسته نشد. پس از رئیس جمهوری، او و همسرش بس (Bess)، به خانه مادر زنش نقل مکان کردند. ترومن یکی از اولین رئیس جمهورانی بود که سالانه ۲۵۰۰۰ دلار حقوق بازنشستگی دریافت می‌کرد و همین امر او را از غرق شدن در بدهی‌هایش نجات داد. همچنین پس از تصویب طرحی که بر اساس آن دولت بخشی از هزینه‌های درمانی سالمندان را تقبل می‌کرد، ترومن و همسرش اولین کسانی بودند که از این طرح استفاده کردند.

هیجدهمین رئیس جمهور امریکا : اولیسس اس. گرانت (Ulysses S. Grant)

رئیس جمهور امریکا : گرانت

هیجدهمین رئیس جمهور امریکا، اولیسس اس. گرانت، در زمان مرگش کاملاً بی‌پول و ورشکسته بود. او پس از آن که شریک تجاری پسرش، فردیناند وارد (Ferdinand Ward)، سرش را کلاه گذاشت، ۱۰۰ هزار دلار از دست داد. از دست دادن این همه پول، موجب ورشکستگی گرانت شد.

او هم چنین به انجام ولخرجی‌های بی‌مورد شهرت داشت. گرانت و همسرش بسیار تجملاتی زندگی می‌کردند. با این که آن‌ها استطاعت مالی کافی نداشتند اما دائماً به رستوران‌های لوکس و سفرهای گران‌قیمت می‌رفتند. پس از مرگ گرانت، کتاب خاطرات او از جنگ‌های داخلی منتشر شد و نزدیک به نیم میلیون دلار فروش کرد و همین امر موجب شد تا خانواده‌اش، پس از مرگ او از امنیت مالی برخوردار شوند.

نهمین رئیس جمهور امریکا : ویلیام هنری هریسون (William Henry Harrison)

رئیس جمهور امریکا : هریسون

ممکن است دلیل بخش عمده‌ای از مشکلات پولی ویلیام هنری هریسون، بدشانسی باشد. هنگامی که او به عنوان سفیر در کلمبیا خدمت می‌کرد، آب و هوای نامساعد، محصولات مزرعه‌اش را نابود کرد و روزگار سختی را برای هریسون رقم زد.

علی‌رغم این که او دست و بالش خالی شده بود اما طلبکاران هم‌چنان خواستار پرداخت مطالباتشان بودند و هریسون برای پاسخ‌گویی به تعهدات مالی خود، سخت تلاش می‌کرد. او هنگام مرگ هیچ چیز نداشت و کنگره به طور خاص پرداخت مبلغ ۲۵۰۰۰ دلار را به عنوان حق بازنشستگی، به همسر بیوه شده هریسون تصویب کرد.

سومین رئیس جمهور امریکا: توماس جفرسون (Thomas Jefferson)

رئیس جمهور امریکا : جفرسون

یکی از رئیس جمهوران مشهورتر، که به نظر می‌رسید زندگی راحتی داشته باشد، توماس جفرسون بود. والدین او ثروتمند بودند. در حقیقت جفرسون در بیشتر عمرش یکی از ثروتمندترین رؤسای جمهور تاریخ بود. او یک مزرعه ۵۰۰۰ هکتاری در ویرجینیا و حدود ۲۰۰ برده داشت.

ثروت خالص برآوردی سومین رئیس جمهور امریکا ۲۱۲ میلیون دلار بود. با این حال نویسنده اعلامیه استقلال و مؤسس دانشگاه ویرجینیا یعنی توماس جفرسون، در سال‌های آخر عمرش با حجم انبوهی از بدهی‌ها مواجه گشت و هرگز نتوانست از منجلابی که گرفتارش شده بود، خلاص شود.

او حتی با حراج زمین‌هایش هم نتوانست بدهی‌های خود را تسویه کند. جفرسون هیچ‌گونه ارثی برای دخترش به جای نگذاشت و دختر بیچاره مجبور شد برای گذران زندگیش از مؤسسات خیریه کمک بگیرد.

بسیتمین رئیس جمهور امریکا : جیمز ای. گارفیلد (James A. Garfield)

رئیس جمهور امریکا : گارفیلد

بسیتمین رئیس جمهور امریکا در فقر متولد شد. او چهار خواهر و برادر داشت و در یک خانه چوبی در اوهایو بزرگ شد. او برای این که بتواند مخارج تحصیلش را فراهم کرده و به کالج راه یابد، تن به کارهای مختلف و عجیب و غریبی مثل نجاری و سرایداری داد.

با وجود این که گارفیلد در آزمون‌های وکالت اوهایو قبول شد اما بیشتر عمرش را وقف خدمات عمومی کرد و هرگز به دنبال ثروت‌اندوزی نبود. او در سال ۱۸۸۱ ترور شد و مرگ غم انگیزی داشت. گارفیلد در پایان عمرش هیچ پولی نداشت.